Radek Drahný "> Evropa pomohla lidem a přírodě Krkonoš už více než půl miliardou korun - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropa-pomohla-lidem-a-prirode-krkonos-uz-vice-nez-pul-miliardou-korun-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Evropa pomohla lidem a přírodě Krkonoš už více než půl miliardou korun

9. května 2019 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Na dnešní den připadá Den Evropy. Při této příležitosti chceme připomenout, že díky Evropské unii má Správa Krkonošského národního parku příležitost prostřednictvím řady projektů, které realizuje, zlepšovat život a podmínky návštěvníků Krkonoš i místních obyvatel. S pomocí evropských financí rovněž chráníme křehkou přírodu národního parku. Jen v současném plánovacím období od roku 2014 se nám pro Krkonoše podařilo získat 533 132 254 korun. A to hovoříme pouze o našich vlastních projektech - se započítáním projektů obcí a dalších žadatelů by objem pomoci byl ještě mnohem vyšší.

"V plánovacím období 2014-2020 jsme už ukončili projekty za 35 501 318 korun, v běhu jsou projekty za 283 198 822 Kč a dále máme schválené projekty za 214 432 114 korun," vypočítává ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. "Za tyto peníze opravujeme turistické chodníky jako například loni cestu mezi Horními Mísečkami a Jestřabími Boudami nebo budujeme turistickou infrastrukturu, třeba naučné stezky, přičemž zatím poslední vzniká ve Svobodě nad Úpou a jejím tématem je svobodský kras," říká Böhnisch. Evropské peníze jdou i do péče o naše kulturní dědictví. S pomocí evropských dotací jsme zrekonstruovali pasecký Památník zapadlých vlastenců včetně jeho expozice nebo zrestaurovali Kavánovo mistrovské dílo - monumentální plátno Kotel v Krkonoších.

Velký objem uvedených finančních prostředků ale míří přímo do ochrany přírody. S pomocí dotací realizujeme projekty jako Inventarizace krasových jevů regionu Krkonoš, který si klade za cíl odborně zrevidovat všechny krasové jevy, zdokumentovat vybrané jeskyně, vyhodnotit jejich vodní režim a zpropagovat podzemí Krkonoš. Dalším projektem, který stojí za zmínku je Revitalizace mokřadů, jehož snahou je navrátit původní vodní režim na lokality dříve uměle odvodněné. Díky evropským financím také můžeme zdokumentovat různé složky přírody Krkonoše. Probíhá bryologický průzkum, výzkum nočních motýlů nebo třeba celoplošné mapování současného rozšíření cévnatých rostlin Krkonoš. Evropská unie také podpořila projekty, jejichž snahou je záchrana kriticky ohroženého tetřívka obecného.

Krkonošský národní park je jedním z nejnavštěvovanějších přírodních území v Evropě. Zdejší unikáty chrání i evropská legislativa v podobě soustavy Natura 2000. Proto je zcela přirozené, že celá řada dotací plyne z unie právě do našeho regionu na péči, zachování či zlepšení současného stavu celého regionu.

Den Evropy slavíme 9. května jako jeden ze symbolů Evropy a Evropské unie. Je připomínkou 9. května 1950, kdy francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman představil myšlenku mírové spolupráce v Evropě.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist