https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropsti-pirati-vstupuji-do-frakce-zeleni-evropska-svobodna-aliance
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Evropští Piráti vstupují do frakce Zelení/Evropská svobodná aliance

20. června 2019 | Česká pirátská strana
V souladu s povolební strategií schválil o víkendu Republikový výbor Pirátské strany požadavek delegace Pirátů v Evropském parlamentu vstoupit do politické skupiny Zelení/Evropská svobodná aliance. Její stěžejní součástí je požadavek Pirátů na pozice v jednotlivých výborech a podpora lídra delegace, Marcela Kolaji, jako budoucího kvestora Evropského parlamentu.

Kolaja se chce vedle pozice kvestora věnovat výborům IMCO, tedy pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, a CULT, kultuře a vzdělávání. Náplní výboru IMCO je mimo jiné odstraňování překážek na jednotném vnitřním digitálním trhu.

„Například poskytovatelé mediálního obsahu v Evropské unii mohou nyní bránit v přístupu ke své nabídce lidem z Česka. Této praxi chceme zabránit,“ přibližuje problematiku Kolaja. Jako kvestor Evropského parlamentu se chce zaměřit zejména na digitalizaci europarlamentu a jeho transparentnost při nakládání s provozními prostředky.

Markéta Gregorová míří do výborů INTA (mezinárodní obchod) a SEDE (bezpečnost a obrana). Primárně se chce věnovat kontrole nelegálního vývozu zbraní s důrazem na dodržování osmi kritérií ve společném postoji Rady pro kontrolu vývozu vojenských technologií a vojenského materiálu a také tématu dovozu i vývozu sledovacích technologií. V rámci vyjednávání vůči Komisi ale rezonují i témata sankcí vůči diktátorům či financování vývoje autonomních zbraní. Vlastní kapitolou je pak náprava systému ISDS - doložky v mezinárodních smlouvách, která umožňuje korporacím žalovat státy, např. za zákony (typicky týkající se klimatu) a soudit na nich miliardové sumy.

„To podle mého kombinuje jak typicky pirátská témata, jako jsou transparentnost a veřejný dohled, tak vliv na skutečně mezinárodní témata, která lze ovlivnit právě a především díky Evropské unii,“ komentuje svoji budoucí práci ve výborech Gregorová.

Mikuláš Peksa míří do výboru ITRE (průmysl, výzkum a energetika), ve kterém se bude věnovat moderním technologiím, například umělé inteligenci, průmyslu 4.0, udržitelné energetice a podpoře vědeckého rozvoje Evropy.

„Má-li Evropa fungovat a být uvěřitelná, musí umět zajistit slušnou životní úroveň pro své občany. Ve 21. století není jiná cesta rozvoje hospodářství než automatizace a využívání moderních technologií,“ uvádí Peksa. Jako druhý výbor si zvolil ECON, který probírá hospodářské a měnové otázky, včetně fungování eurozóny a právních aspektů využití kryptoměn. Posledním výborem, kde se Peksa zapojí, je CONT, který se zabývá rozpočtovou kontrolou. Zde je důležité zajistit, aby peníze evropských daňových poplatníků byly využívány účelně a nesloužily k obohacení dotačních podvodníků.

Německý europoslanec za Piráty Patrick Breyer chce ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní záležitosti (LIBE) hlídat témata ochrany soukromí a svobodného internetu.

„Tato témata potřebují silnou podporu a zastání, a proto jako dlouholetý aktivista za lidská práva a svobody vstupuji do tohoto výboru. Budu s nasazením bránit právo na soukromí a bojovat proti všem formám sledování a narušování soukromí,“ uvádí Breyer.

Kromě jiného je na pořadu jednání výboru zákaz možnosti sbírat informace o komunikaci a geolokační informace bez přímého podezření z páchání trestné činnosti a elektronické evidence (zachování stávajícího stavu, kdy odevzdání dat o subjektu národního práva musí schválit národní autorita).
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist