Kateřina Lišková "> Festival Jeden svět udělil ceny vítězným filmům - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/festival-jeden-svet-udelil-ceny-viteznym-filmum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Člověk v tísni: Festival Jeden svět udělil ceny vítězným filmům

18. dubna 2002 | Člověk v tísni
Autor: Kateřina Lišková
17. dubna skončil 4. ročník festivalu Jeden svět, který se těšil velkému zájmu diváků. Řada představení byla několik dní předem vyprodána. Během slavnostního večera v divadle Archa byly uděleny festivalové ceny v sedmi kategoriích. Zvláštní cenu prezidenta Václava Havla za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv, si odnesl dokument ”Je to můj život”. Cenu za nejlepší film získala ”Nedokončená symfonie”, Cena za nejlepší režii putuje do Švédska Peteru Torbiörnssonovi za snímek ”Milenci ze San Fernanda”. Cenu Rudolfa Vrby dostala ”Čečenská ukolébavka”. Návštěvníci festivalu rozhodli o Ceně diváka, která připadla filmu ”Život a dluh”.

Pět festivalových porot rozhodovalo o vítězných dokumentech festivalu Jeden svět. Zvláštní cenu prezidenta Václava Havla, která připadla filmu ”Je to můj život” o neúnavné snaze Jihoafričana Zackieho Achmata zajistit dostupné léky pro nemocné AIDS, převzal z rukou Ivo Mathého režisér Brian Tilley. ”Film mimořádným způsobem akcentuje ochranu lidských práv a nezbytnost globální lidské odpovědnosti ke světu a za svět, odpovědnosti, která by znemožňovala, aby kdokoli využíval pokroku ve vědění lidstva ve prospěch jen vymezené skupiny privilegovaných,” odůvodnil své rozhodnutí prezident Havel.

Hlavní porota složená z prominentních dokumentárních tvůrců udělovala Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii. Volbu nejlepšího filmu, jímž se stala ”Nedokončená symfonie”, odůvodnila předsedkyně poroty Drahomíra Vihanová slovy: “Film bezezbytku naplnil kritéria, která porota u filmů hledala. Umně zvládnutý dokument zachycuje historickou událost – americké protesty proti válce ve Vietnamu –, ale odhaluje i to, jak válka korumpuje a podlamuje demokracii, což platilo a bohužel stále platí po celém světě.” Cenu předal veřejný ochránce práv Otakar Motejl.
Za vynikající režisérskou práci na dokumentu ”Milenci ze San Fernanda”, který se natáčel přes dvacet let, byl oceněn Peter Torbiörnsson. Cenu převzala producentka filmu Elisabeth Lee. Porota udělila i zvláštní uznání snímku ”Děti ze stanice Vítězství” o dětech žijících v bukurešťském metru, a to za silný námět a režisérčino osobní nasazení.

Porota složená z lidí, kteří se vzepřeli represi, násilnostem a nespravedlnosti v Nepálu, v Jižní Africe, v Barmě i v České republice, udělila Cenu Rudolfa Vrby v kategorii Ecce Homo francouzskému snímku ”Čečenská ukolébavka”. Film ukazuje hrůzu války a způsob, jakým se z nevinných lidí stávají oběti. “Zároveň líčí odvahu a velmi zodpovědný přístup válečných zpravodajů pracujících v extrémně obtížné situaci. Zbytek světa bohužel o tento problém téměř nejeví zájem,” odůvodnili porotci svůj verdikt. Cenu z rukou předsedy PEN Clubu Jiřího Stránského převzal Robert Parsons, zpravodaj BBC v Čečně a protagonista filmu.

Festival rozdělil ještě další ceny. Za nejlepší krátký dokument byla udělena Cena primátora hlavního města Prahy ruskému filmu ”Děti války”, který vypráví o setkání čečenské běženkyně a ruské režisérky v uprchlickém táboře. Film byl oceněn za komplexní zobrazení silného životního postoje žen v extrémní situaci, čehož bylo podle porotců dosaženo s velkým lidským i uměleckým nasazením, bez laciného sentimentu. Cenu převzal generální producent lidskoprávního festivalu Stalker v Moskvě Igor Stěpanov. Primátor udělil také zvláštní uznání dokumentu ”Howrah Howrah” za výtvarné ztvárnění. Již tradičně rozhodovali návštěvníci o Ceně diváka, která letos připadla filmu ”Život a dluh” o praktikách Světové banky na Jamajce. Cenu předal Steve Wolf, zástupce hlavního sponzora firmy NRG. Poslední cenou letošního ročníku festivalu je Čestné uznání Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu, které připadlo švédskému snímku ”Sacrificio – Kdo zradil Che Guevaru?” Cenu z rukou generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka převzala Liselott Andersson, druhá tajemnice Velvyslanectví Švédského království v ČR.

Autoři, kteří darovali svá díla coby ceny festivalu jeden svět 2002

Zvláštní cena prezidenta Václava Havla
Oldřich Kulhánek – grafika

Cena za nejlepší film
Olbram Zoubek – socha

Cena za nejlepší režii
Jiří Anderle – grafika

Cena Rudolfa Vrby
Jiří Sozanský – grafika

Cena primátora hlavního města Prahy
Jiří Anderle – grafika

Čestné uznání Českého rozhlasu – grafika
Jiří Sozanský – grafika

Cena diváka
Adriana Šimotová – grafika

Kateřina Lišková, tisková mluvčí festivalu Jeden svět 2002
tel.: 02/41011550, 0732 87 33 66
Katerina.liskova@oneworld.cz

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist