https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fischerova-vlada-svym-nesouhlasem-s-novelou-horniho-zakona-rezignovala-na-vymahatelnost-prava
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Fischerova vláda svým nesouhlasem s novelou horního zákona rezignovala na vymahatelnost práva.

12. ledna 2010 | Strana zelených
Vláda včera vyslovila nesouhlas s poslaneckou novelou horního a geologického zákona. Podkladem pro nekompetentní rozhodnutí vlády byla účelová a lživá argumentace Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které dala vláda přednost před argumentací předkladatelů novely zákona a Ministerstva životního prostředí (MŽP).

„Včerejším rozhodnutím vlády jsme o další krok blíže k prolomení územně ekologických limitů těžby, zbourání obcí Horní Jiřetín a Černice a pokračování v komunistické devastaci krajiny severních Čech. Ohroženy jsou i obce v podhůří Beskyd“, řekl k rozhodnutí vlády předseda SZ Ondřej Liška.

Bizarní na účelovém rozhodnutí vlády jsou argumenty, o které vláda své rozhodnutí opřela. Převzala argumentaci MPO, které uvádí, že přijetí novely zákona by "znamenalo znemožnění naplnění připravované Státní energetické koncepce i progresivní aktualizace surovinové politiky". Ve stanovisku vlády se uvádí: "vláda považuje za nezbytné vyčkat přijetí Státní surovinové politiky a aktualizované Státní energetické koncepce, ve které je pro zajištění dlouhodobé energetické bilance ČR se zásobami uhlí počítáno". Tato argumentace ve stanovisku vlády je dokladem toho, že vláda počítá s vyuhlením severočeské pánve za územními ekologickými limity.

Cílem novely zákona, kterou bude i přes negativní stanovisko vlády projednávat Poslanecká sněmovna, je přitom opravit nedostatky stávajícího platného znění horního zákona. Podle něj je těžební organizace povinna předložit podklady pro odpis zásob ložiska nerostné suroviny v případě, že návrh na odpis podá orgán státní správy na úseku životního prostředí. Tato povinnost je však v současné době nevymahatelná, protože zákon nestanoví lhůtu, do kdy musí těžař podklady předložit. Nelze ani uložit pokutu. Těžební organizace si jsou této mezery zákona vědomy a využívají ji.

Rozhodnutí vlády pomůže pouze organizacím těžícím uhlí a ČEZu v jejich úsilí prolomit ekologické limity těžby a devastovat nadále krajinu severních Čech. V rozporu s dřívějšími prohlášeními premiéra Fischera, že tato vláda neprolomí ekologické limity těžby, tato vláda naopak aktivně podpořila budoucí prolomení ekologických limitů těžby.

„Obce Horní Jiřetín a Černice čekají na odpis zásob dvacet let. Celou tu dobu žijí jejich obyvatelé ve strachu, že budou muset ustoupit povrchové těžbě uhlí. Nejde zde o téma neschválení jednoho poslaneckého návrhu zákona, ale o jasné přiklonění se vlády k partikulárním zájmům těžařů a energetiků. Vláda svým dnešním krokem bohužel rezignovala na obhajobu veřejného zájmu“, dodal poslanec SZ Martin Bursík.

Kontakt:
Ondřej Liška, předseda SZ, ondrej.liska@zeleni.cz, tel. 777 140 077
Martin Bursík, poslanec SZ, člen výboru pro životní prostředí, martin.bursik@zeleni.cz, tel. 602 435 804
René Kubášek, tiskový mluvčí SZ, rene.kubasek@zeleni.cz, tel. 774 725 625

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist