Jan Rovenský "> Greenpeace na komíně elektrárny Prunéřov: Chraňte klima, nepalte uhlí! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-na-komine-elektrarny-prunerov-chrante-klima-nepalte-uhli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Greenpeace na komíně elektrárny Prunéřov: Chraňte klima, nepalte uhlí!

6. prosince 2007 | Greenpeace
Autor: Jan Rovenský, tel: 723 623 238
Aktivisté Greenpeace z několika evropských zemí vylezli na komín největší české hnědouhelné elektrárny Prunéřov a začali rozvinovat transparent s nápisem „Stop CO2!“ Upozorňují tak na skutečnost, že tento gigantický energetický provoz v roce 2006 vypustil do ovzduší 8,9 miliónu tun oxidu uhličitého a výrazným způsobem přispěl k poškozování klimatu. Na indonéském Bali právě probíhá mezinárodní konference věnovaná následné fázi Kjótského protokolu o klimatických změnách. Greenpeace žádá, aby česká delegace na Bali prosazovala přijetí závazku k rozšíření a doplnění Kjótského protokolu nejpozději v roce 2009.

„Pokračování ochrany klimatu po vypršení závaznosti Kjótského protokolu, tedy po roce 2012, je třeba dohodnout na Bali,“ řekl Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR. “Nicméně klimatická změna začíná právě zde. Komín, na kterém visíme, každou minutu vypustí 17 tun oxidu uhličitého, což by stačilo k naplnění tří velkých horkovzdušných balónů,“ dodal.

Prunéřov pracuje s energetickou účinností pouhých 32%. České energetické závody chtějí elektrárnu rekonstruovat a provozovat dalších 25 let – a to při účinnosti 37%. Moderní uhelné elektrárny jsou o více než čtvrtinu účinnější (47%).

„Greenpeace nesouhlasí s prodlužováním životnosti zastaralých hnědouhelných elektráren z komunistické éry, kterým už padly za oběť desítky obcí v Severních Čechách,“ doplnil kampaňový ředitel Greenpeace ČR Jan Piňos. “Pokud chceme zabránit nejhorším dopadům klimatických změn v planetárním měřítku, průmyslové země včetně ČR by měly snížit emise CO2 do roku 2012 o 30% hodnoty v roce 1990. Do roku 2050 je pak třeba dosáhnout snížení globálních emisí až o 50%, což znamená v průmyslových zemích redukci až 80%,“ upozornil Piňos.

Greenpeace plánuje rozvinout na komíně Prunéřova 60 metrů dlouhý transparent a zřídit zde výškový tábor s komunikačním centrem. Lidé mohou aktivistům v táboře psát emaily, skypovat, zapojit se do diskusního fóra na adrese http://www.greenpeace.org/czech/komin/vrcholova_kniha. Mohou rovněž připojit podpis k elektronické petici, kterou Greenpeace předá ministru Bursíkovi před jeho odletem na Bali (na adrese http://www.greenpeace.org/czech/komin/tady-bali/vyzva-ministru-bursikovi). Další podrobnosti a aktuality z místa naleznete na adrese http://www.greenpeace.org/czech/komin.

Další aktivity proběhnou v následujících dnech. Při té příležitosti budou také zveřejněny podrobnější návrhy na odstranění enormně vysokých emisí skleníkových plynů z českého energetického sektoru.


Kontakty:
Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR
tel.: 723 623 238
email: jan.rovensky@cz.greenpeace.org

Jan Piňos, kampaňový ředitel Greenpeace ČR
tel.: 720 552 888
email: jan.pinos@cz.greenpeace.org
Jan Rovenský, tel: 723 623 238

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist