Miroslav Patrik "> Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hledaji-se-kandidati-na-ropaka-a-zelenou-perlu-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu

4. března 2008 | Děti Země
Autor: Miroslav Patrik, tel: 603 574 289
Děti Země Brno vyhlašují 16. ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a 13. ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Kandidáty může do 25. března 2008 na jejich adresu či e-mail dz.brno@ecn.cz posílat kdokoliv, pokud uvede jejich jména a důvod navržení, resp. citaci výroku.

Formuláře pro vyplnění jsou i na http://www.detizeme.cz/ropak. Ropákem 2006 se stal ministr průmyslu a obchodu a poslanec Martin Říman (ODS), Zelenou perlu pak získal senátor Jaroslav Kubera (ODS). Výsledky obou anket budou zveřejněny 25. dubna v Brně.

„Horkou kandidátkou je lyžařka a manažerka Kateřina Neumannová za zodpovědnost při stěhování umělého sněhu od šumavské obce Horní Vltavice kamiony na Pražskou lyži dne 30. 12. 2007,” připomíná Miroslav Patrik z Dětí Země.

Podle něho se mezi kandidáty na Ropáka také může třeba objevit náměstek ministra dopravy Jiří Hodač, který od září do konce roku bojkotoval porovnání variant silnice R1 kolem Prahy a R55 na Slovácku či varianty k dálnici D3 přes Posázaví, nebo vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Anna Hubáčková za povolení výjimky k zásahu do biotopů 10 ohrožených druhů živočichů silnicí R5204 Pohořelice - Ivaň, kterou pak muselo MŽP zrušit.

Se svými výroky v anketě Zelená perla tradičně nejvíce dominuje prezident Václav Klaus (má Ropáka 1993 a Zelené perly 1995 a 2005), který např. mj. v rozhovoru pro Hospodářské noviny (http://hn.ihned.cz/?m=d&article[id]=23103405) prohlásil: „Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci.“

Kandidáta na ropáka může navrhnout kdokoliv, když uvede jeho jméno, zaměstnání a důvod navržení, tzn. prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké „antiekologické“ stavby. To vše se musí vztahovat k roku 2007. Důležité je také zaslat důkazy pro nominaci. Loni o ropáka „usilovalo“ 26 osob.

Kandidáta na perlu může opět navrhnout kdokoliv, když napíše jméno autora výroku, jeho zaměstnání, citaci výroku, název zdroje a datum jeho zveřejnění. Mezi kandidáty nelze zařadit zástupce sdělovacích prostředků - publicisty a novináře. Cílem ankety je upozornit na výroky, které bagatelizují ochranu životního prostředí a přírody. Loni bylo zasláno 70 výroků.

Titul Ropák 2006 získal ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ODS Martin Říman za: a) roli při přípravě Národního alokačního plánu na léta 2008-12 s navýšením českých emisí oxidu uhličitého o 25 % na 102 miliónů tun ročně, b) podporu plánů na prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách, c) podporu plánu na zvýšení čistého vývozu elektrické energie z ČR v letech 2008-12 na 20 TWh a d) souhlas s výstavbou dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín.

Vítězem ankety Zelená perla 2006 se stal primátor Teplic a senátor za ODS Jaroslav Kubera, který v Senátu při diskusi o petici proti výstavbě silnice R43 přes Brno-Bystrc prohlásil: „Navrhuji, abychom se peticemi příliš nezabývali, protože je stejně nevyřešíme, vzali je na vědomí a spíš nutili, aby nám je petičníci neposílali.“

Galerie ropáků za patnáct ročníků

1992 = Július Binder (ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba)
1993 = Václav Klaus (předseda české vlády za ODS) a Vladimír Dlouhý (ministr průmyslu a obchodu za ODA)
1994 = František Benda (ministr životního prostředí za ODS/KDS)
1995 = František Malý (přednosta Okresního úřadu v Berouně)
1996 = Josef Kupec (podnikatel brněnské firmy INVESTprojekt s. s r. o.)
1997 = Stanislav Novotný (generální ředitel Povodí Morava, a. s. v Brně)
1998 = Miroslav Grégr (ministr průmyslu a obchodu za ČSSD)
1999 = Jiří Drda (poslanec za ODS a předseda představenstva liberecké firmy Termizo, a. s.)
2000 = Josef Běle (náměstek ministra životního prostředí)
2001 = Miroslav Beneš (poslanec a místopředseda ODS)
2002 = Pavel Švarc (gen. ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s.)
2003 = Jaromír Schling (poslanec za ČSSD)
2004 = Martin Pecina (náměstek ministra průmyslu a obchodu za ČSSD)
2005 = Vlastimil Aubrecht (poslanec za ČSSD a bývalý zmocněnec vlády ČR pro severozápadní Čechy)
2006 = Martin Říman (ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ODS)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist