Aleš Miklík "> Hodnocení ekologických organizací: V koaliční smlouvě chybí klíčové předvolební sliby - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/hodnoceni-ekologickych-organizaci-v-koalicni-smlouve-chybi-klicove-predvolebni-sliby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Zelený kruh: Hodnocení ekologických organizací: V koaliční smlouvě chybí klíčové předvolební sliby

8. listopadu 2021 | Hnutí DUHA a Zelený kruh
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Experti a expertky Hnutí DUHA a Zeleného kruhu vyhodnotili body k životnímu prostředí, péči o půdu, zemědělství, ochraně klimatu a modernizaci energetiky ve zveřejněné koaliční smlouvě vznikající vlády. A porovnali závazky se sliby, které strany daly voličům před volbami.

Celkově se stranám podařilo dostat kvalitní předvolební program alespoň jedné z koalic do koaliční smlouvy jen ve čtyřech případech (zdravé lesy, chráněná území a druhy, zadržování vody v krajině a obnovitelné zdroje energie). V šesti případech je koaliční smlouva slabší, než program Pirátů a STAN - jedná se o odpady, jadernou energetiku, dopravu, těžbu surovin, účast občanů při posuzování stavebních záměrů a klimatickou politiku jako celek. Ve čtyřech příkladech pak koaliční smlouva nezahrnuje předvolební sliby ani jedné z koalic - ovzduší, půda a zemědělství odklon od uhlí, úspory energií. Ekologické organizace proto vyzývají vznikající vládu k zpřesnění ve finálním programovém prohlášení.

Ze 14 hodnocených oblastí má koalice zatím celkem tři, kde předkládá konkrétní komplexní pozitivní plán - jedná se o ozdravení českých lesů, chráněná území a druhy a zadržování vody v krajině.

Ve třech dalších oblastech (odpady, zemědělství a obnovitelné zdroje) má koalice konkrétní pozitivní závazky, ale chybí komplexní strategie a důležité detaily k řešením. V případě zemědělství jde o zklamání, neboť jde o výrazné oslabení komplexnějšího a konkrétnějšího programu Pirátů a STAN a částečné oslabení programu SPOLU.

Ve čtyřech oblastech (konec uhlí, doprava, těžba surovin a celková klimatická politika) zůstává koalice na úrovni obecných deklarací bez důležitých řešení. V případě odklonu od uhlí to ostře kontrastuje jak s programem Pirátů a STAN (který sliboval stanovení konkrétního termínu na rok 2033), tak s předvolebními prohlášeními lídrů a dalších politiků KDU-ČSL, TOP 09 i Pirátů i ODS, že chtějí konec uhlí v roce 2030.

Ve třech případech koaliční smlouva neříká k důležitým otázkám ochrany životního prostředí téměř nic nebo jen zcela vágní formulace. Jedná se o znečištění ovzduší, úspory energií a účast občanů při povolování stavebních záměrů.

V jednom případě (jaderná energetika) hodnotíme závazek z koaliční smlouvy jako vyloženě negativní, když bez dalších podmínek podporuje výstavbu jaderného bloku v Dukovanech. Přitom Piráti a STAN slibovali, že na základě zevrubné analýzy zváží ekonomickou a bezpečnostní výhodnost rozvoje jaderných elektráren.


Vybrané oblasti hodnocení

Zdravé lesy: Koaliční smlouva - stejně jako programy SPOLU a PirSTAN - uvádí konkrétní řešení pro ozdravení lesů, zejména přirozenou obnovu lesů v přírodě blízké skladbě a změnu hlavního zaměření státních lesů z produkce dřeva na ochranu půdy a rekreaci.

Půda a zemědělství: Ambiciózní předvolební plány pro půdu a zemědělství se do koaliční smlouvy propsaly jen částečně. Utrpěl zejména program PirSTAN, z kterého vypadlo mnoho důležitých prvků, jako je rozvoj ekologického zemědělství na orné půdě (v tuto chvíli máme většinu ekologického zemědělství na loukách a pastvinách, efekt snižování environmentální zátěže je tak omezený), revize dotací ze Společné zemědělské politiky a jejich podmínek pro zajištění krajiny adaptované na klimatickou změnu a chránící biodiverzitu, ochrana vodních toků před erozí nebo podpora výzkumu a poradenství v ekologickém zemědělství. Koaliční smlouva také vypouští explicitní závazek k snížení (nad)užívání pesticidů, který programy obou koalic obsahovaly. Výraznou změnu pro největší podniky může znamenat závazek k zavedení zastropování.

Odklon od uhlí: Koaliční smlouva nenavrhuje stanovení konkrétního roku konce uhlí, pouze říká, že “Budeme vytvářet podmínky pro energetickou transformaci a rozvoj uhelných regionů tak, aby byl možný odklon od uhlí dříve než v roce 2038.” To se příliš neliší od závěrů vlády Andreje Babiše, která také neschválila doporučení Uhelné komise na spalování uhlí až do roku 2038 a vyžádala si rychlejší scénáře. Přitom Piráti a Starostové slibovali ve svém programu před volbami, že stanoví rok 2033 [1], KDU-ČSL [2] a TOP 09 [3] dokonce rok 2030. ODS tento postoj koaličních partnerů nikdy veřejně nerozporovala a vyjádřil se k tomu pouze poslanec ODS Petr Bendl, který rok 2030 potvrdil [4]. V anketě ekologických organizací podpořili rok 2030 i Piráti [5].

Obnovitelné zdroje energie: Koaliční smlouva také deklaruje rozvoj obnovitelných zdrojů energie a využití jejich potenciálu, což je nutná podmínka pro úspěšnou transformaci energetiky. Aby k tomu však došlo, musí vláda říct, jaké výroby čistých zdrojů chce dosáhnout, efektivně využít desítky miliard z EU fondů a spustit i provozní podporu pro větrné a solární elektrárny (kterou v programu slibovala koalice SPOLU, ale v programu vlády se zatím neobjevila). Ale je nutné splnit také předvolební sliby v oblasti odstranění bariér pro sdílení obnovitelné elektřiny v rámci komunit a obcí a zapojení občanů i samospráv do energetiky. Jen tak lze pro potřebné a pozitivní změny získat veřejnost.


Více informací:
Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energetika a odpady Hnutí DUHA, tel.: 723 559 495, e-mail: jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, tel.: 724 215 068, e-mail: daniel.vondrous@zelenykruh.cz

Zdroje:
[1] V programu uvádí: “Budeme prosazovat odklon od uhlí v roce 2033 vzhledem k exportnímu přebytku a vývoji hospodářství.”
[2] Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve speciálu Událostí a komentářů “Zelená země” 2. června 2021: “Můžeme tady x.krát říkat jestli 2038 nebo 30, to není to nejzásadnější, nicméně když chcete datum, my ho v našem programu SPOLU máme a říkáme, že bychom to chtěli zvládnout k roku 2030.” https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/221411033260603-zelena-zeme/ (1:08:20)
Marian Jurečka (KDU-ČSL) v debatě DVTV 24. září 2021: „Jako koalice SPOLU bychom chtěli udělat maximum pro to, abychom od uhlí mohli odcházet kolem roku 2030. A odklon od uhlí a chybějící zdroje lze nahradit zdroji obnovitelnými jako je fotovoltaika. I nadále pak musíme spoléhat na jádro,“ vysvětlil Jurečka s tím, že klíčový nadále zůstane i plyn.” https://www.kdu.cz/aktualne/z-medii/marian-jurecka-(kdu-csl)-koalice-spolu-udela-maxim
[3] Markéta Pekarová Adamová na Facebooku 15. června 2021: Je 21. století – čas skoncovat s dobou uhelnou! Ochrana životního prostředí je jeden z nejsilnějších závazků, které vůči příštím generacím máme a jeden ze základních pilířů našeho programu. Chceme, aby se nám v Česku dobře žilo a dobře dýchalo. Proto je naším cílem do roku 2030 prosadit ukončení těžby uhlí! (doprovodný obrázek uvádí heslo “SPOLU za konec doby uhelné” a loga KDU-ČSL, ODS a TOP 09): https://www.facebook.com/marketa.pekarova.adamova.top09/photos/a.517867848296800/4130718580345024/
[4] Petr Bendl (ODS) ve speciálu Události a komentáře “Zelená země” 2. června 2021: “Marian Jurečka už to tady řekl. 2030. Za předpokladů, které tady uvedl. Já bych to jenom opakoval” https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/221411033260603-zelena-zeme/ (1:14:03)
[5] V anketě ekologických organizací Piráti podpořili konec uhlí 2030, STAN 2033 (Otázka byla: „Podpoříte postupný odklon české energetiky od spalování uhlí s ukončením v roce 2030 a přijetí legislativy, která to zajistí?“ https://volby.hnutiduha.cz/sites/default/files/HD_ZK_Hodnoceni_predvolebnich_programu_2021.pdf

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

9.11.2021 09:39
Velmi příznačné je, že se rétorika za lepší zemědělství vytratila! Jurečka se prsil, co by on dělal a tak dokola - a teď, coby budoucí ministr zemědělství je tichý jak pěna v této věci. Horší se mi zdá, že lidovci kromě zemědělství si vyjednali i ministerstvo životního prostředí - takže nebudou mít proti MZE ani žádné kontra. No, to zase bude progres, přátelé :(!
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist