Jiří Malík "> International Power si neváží občanů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/international-power-si-nevazi-obcanu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: International Power si neváží občanů

24. března 2005 | Strana zelených
Autor: Jiří Malík, tel: 606 766 742
Vedení britské společnosti International Power se už podruhé vyhnulo schůzce se zástupci občanských sdružení a Strany zelených – a to i přes to, že termín schůzky byl pokaždé předem naplánovaný a odsouhlasený všemi stranami. Nadnárodní firma International Power vlastní z více než 99% Elektrárnu Opatovice (EOP) na jejímž pozemku je plánována výstavba obří spalovny, kterou místní občané odmítají.

„Považuji za značně nezdvořilé, že si vedení International Power nenašlo za čtvrt roku čas na důležité setkání s místními občany a odborníky, kteří spalovnu odmítají. Je urážející, že se zástupci International Power nechali omluvit jen 45 minut před začátkem plánovaného setkání,“ podivuje se nad jednáním Angličanů organizátor schůzky Jiří Malík. Firma na jednání poslala vedení EOP, které již přes dva roky nedokáže s místními občany najít společnou řeč.

Paradoxní je, že pondělní schůzku navrhl počátkem roku sám ředitel International Power pro střední Evropu Lappin v reakci na dopis tiskového mluvčího odpadové sekce Strany zelených a později i organizátora schůzky Jiřího Malíka. První termín schůzky byl dohodnut s vedením International Power na 28.února, ovšem týden před schůzkou byl firmou zrušen. Ani včerejší náhradní termín však ke schůzce nevedl.

Výstavba spalovny Opatovice, která by stála více než 2 miliardy Kč a spálila by bezmála 100 tisíc tun odpadů ročně, naráží v regionu na odpor. Okolní obce nemají zájem se na provozu drahé spalovny podílet a více než 3000 místních občanů podepsalo proti spalovně petici.

„Chtěli jsme vedení firmy International Power upozornit na hrozící ekonomický propadák zvaný spalovna, na němž by se podíleli. Také jsme je chtěli varovat, že široká koalice odporu vůči spalovně vede k tomu, že projekt poškozuje dobré jméno společnosti v Evropě. Zřejmě vyhlášená anglická zdvořilost pro některé z nadnárodních společností neplatí,“ dodává Jiří Malík.

Místní občané a odborníci chtěli vedení společnosti upozornit mimo jiné na nevyřešenou problematiku škváry a toxického popílku, jež činní až třetinu množství páleného odpadu. EOP počítá s využíváním škváry jako stavebního výrobku. To je však v rozporu se zákony České republiky. Škváru i jedovatý popílek bude nutné ukládat na zabezpečenou skládku. To však zvýší náklady až o 17 miliónů korun ročně a další náklady přinese také potřebná rekultivace složiště popílku Bukovina.

Namísto budování spalovny, která bude vypouštět toxické látky, by se International Power měla soustředit na rozšíření nabídky energie z obnovitelných zdrojů například dobudováním kotle umožňující spalovat čistou biomasu. Podle průzkumu jedné z největších ekologických organizací WWF nabízí International Power vůbec nejméně energie z obnovitelných zdrojů ze všech velkých společností na evropském i ruském trhu (viz graf).


Strana zelených namísto drahé spalovny, která by neúměrně zatížila občany okolních obcí, navrhuje zahájit účinné třídění odpadů s důrazem na předcházení jejich vzniku. „Namísto toxických látek produkovaných spalovnou nabízíme pracovní místa v recyklačním průmyslu a souvisejících službách,“ dodává k tomu Jiří Malík.




Jiří Malík, tel: 606 766 742
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist