https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jaro-prichazi-vylezaji-posledni-cesti-sysli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK: Jaro přichází: vylézají poslední čeští sysli

19. března 2012 | AOPK
První sysli už opouštějí nory na Rané v Českém středohoří, která je jednou z posledních lokalit tohoto kriticky ohroženého druhu u nás s početnou syslí kolonií. Syslů během posledních šedesáti let ubylo tolik, že pro něj Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vytvořila speciální záchranný program [1].

„Právě sysel obecný ukazuje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech jich bylo tolik, že byl označován za zemědělského škůdce. Nyní je kriticky ohroženým druhem, který přežívá v ČR na posledních 33 lokalitách. Počet syslů se odhaduje na 3800 jedinců,“ konstatuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Záchranný program, který Agentura ochrany přírody a krajiny připravila, by měl zajistit, aby sysel z naší přírody úplně nezmizel. Pro jeho přežití je klíčové zabezpečit potřebnou péči na místech, kde v současné době žije. Na těchto lokalitách je třeba vhodným způsobem hospodařit – trávu pravidelně kosit či spásat. Pro přežití syslů je totiž právě výška travního porostu důležitá, ve vysoké trávě ztrácí přehled a stávají se snadnou a častou kořistí predátorů. Proto i největší tuzemské kolonie najdeme na letištích ve Vyškově, v Praze Letňanech nebo v Brně Medlánkách, kde se pravidelně seče,“ vysvětluje Pavel Bína, který záchranný program sysla koordinuje.

Sysli vymizeli především kvůli změnám v krajině a ve způsobu zemědělského hospodaření po II. světové válce. Neprospělo jim rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů, úbytek ploch s nízkým travním porostem a používání chemických prostředků. Specifickou hrozbou pro poslední lokality je i volný pohyb koček, které jsou velmi zdatnými lovci těchto hlodavců.

Na ochranu jedinečných stepních lokalit je zaměřen i projekt Life+. Šetrné hospodaření, které na nich Správa chráněné krajinné oblasti České středohoří podporuje, by mělo zajistit, že stepi budou i nadále poskytovat domov ohroženým rostlinám a živočichům jako jsou kavyly, sysli či celá škála motýlů [2].

Poznámky:
[1] www.zachranneprogramy.cz, http://www.facebook.com/zachranneprogramy
[2] Více o projektu Life+ na www.nature.cz/life


Kontakt:
Pavel Bína, koordinátor záchranného programu, pavel.bina@nature.cz, 724 155 523
Karolína Šůlová, karolina.sulova@nature.cz, 724 102 406


Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.

Kaplanova 1931/1, Praha 11 – Chodov, 148 00, telefon 283 069 247, e-mail: aopkcr@nature.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist