Mgr. Pavel Hrubý "> Jihočeské obce a „zelené úřadování“: jak to dělají v Rakousku? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jihoceske-obce-a-zelene-uradovani-jak-to-delaji-v-rakousku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Rosa – společnost pro ekologické informace a aktivity, o.p.s.: Jihočeské obce a „zelené úřadování“: jak to dělají v Rakousku?

3. června 2005 | Rosa – společnost pro ekologické informace a aktivity, o.p.s.
Autor: Mgr. Pavel Hrubý, tel: 608 115 198, 387 432 030
Zástupci jihočeských obcí se byli přesvědčit v dolním Rakousku, jak se obce mohou stát průkopníky při ochraně životního prostředí a prosperity místních obyvatel.

Zástupci pěti jihočeských obcí – Chyšek, Ledenic, Nových Hradů, Suchdola nad Lužnicí a Vlachova Březí – se byli na středeční exkurzi uspořádané obecně prospěšnou společností Rosa přesvědčit, jak se vede obcím, které se snaží o šetrnější přístup k životnímu prostředí a podporují v něm i své obyvatele. Oberndorf, Scheibbs i Kirchberg an der Pielach jsou malebnými sídly u dolnorakouského St. Pöltenu v půvabně kopcovité krajině Předalpí. V jejich snaze o zelené nakupování z obecního rozpočtu i aktivitách na ochranu klimatu jim jsou nápomocni odborníci z dolnorakouské sítě ekologických poraden Umweltberatung Österreich. Představitelé těchto obcí po srdečném přivítání seznámili hosty z Jižních Čech se svými aktivitami na poli ochrany životního prostředí. Podělili se o svoje zkušenosti a konkrétní výsledky svého úsilí. Jihočeši se při následných diskusích nejvíce zajímali o systémy vytápění využívající obnovitelné zdroje energie, např. výtopny na biomasu a solární panely.

Tyto obce se snaží při svém provozu používat recyklovaný papír a plánují nákup energeticky úsporné počítačové techniky. Od roku 2003 se zde k prospěchu životního prostředí a zdraví zaměstnanců snaží vylepšovat i metody úklidu v obecních budovách – zejména efektivním používáním ekologických přípravků. Veřejné osvětlení je do velké prováděno energeticky úspornými svítidly. Obce podporují také rozvoj obnovitelných zdrojů energie, což se odráží v jejich členství ve Sdružení pro ochranu klimatu (Klimabündnis). Oberndorf má obecní úřad vytápěný tepelným čerpadlem. Scheibbs i Kirchberg již léta k vytápění veřejných i obytných budov využívají dřevní štěpku z obecních lesů. Kirchberg má dokonce i fotovoltaickou elektrárnu, která přeměňuje sluneční energii přímo na elektřinu. Všechny obce poskytují svým občanům nevratné půjčky na vytápění z obnovitelných zdrojů energie – spalování biomasy.

Obce též významně podporují místní ekonomiku tím, že maximálně využívají služby místních podnikatelů a produkty místních zemědělců a podporují i veřejnou dopravu. „Lidé jsou naším největším potenciálem – nejdůležitější je, aby tu žili rádi a bylo jim tu dobře“, řekl při setkání s návštěvou z jižních Čech starosta Kirchbergu pan Gonaus. Tato zásada v Kirchbergu, zdá se dobře funguje, protože toto městečko má se svými 3500 obyvateli 55 spolků.

Vedoucí městského úřadu v Scheibbsu připomněl, že ani rakouské úspěchy nebyly dosaženy hned a bez počátečních obtíží a nedůvěry občanů. Zdůraznil, že nejdůležitější je poznat počáteční stav a z něho, postupnými kroky, vycházet. „Přesvědčený skeptik je ten nejlepší spolupracovník“, dodal v diskusi o důležitosti úzké spolupráce úřadu se zaměstnanci i obyvateli obce pro úspěch aktivit na ochranu životního prostředí a klimatu na úrovni obce.

Zástupci hostitelských obcí otevřeně vyjadřovali svoji ochotu pomáhat českým obcím v jejich snahách o zavedení principů zeleného nakupování a využívání obnovitelných zdrojů energie a podělit se o svoje zkušenosti v této oblasti.

Chyšky, Ledenice, Nové Hrady, Suchdol nad Lužnicí a Vlachovo Březí se účastní projektu Rosy, o.p.s. „Zelená kancelář“. Cílem tohoto projektu je pomoci obcím osvojit si princip zeleného nakupování a tím zvýšit efektivnost a šetrnost jejich provozu k životnímu prostředí. Realizace projektu „Zelená kancelář“ je podporována z prostředků Evropské unie. Projekt je též podporován Krajským úřadem Jihočeského kraje.

Tzv. Zelené nakupování se stává v Evropě čím dál větším fenoménem a tato oblast se začíná intenzívně rozvíjet i v České republice. Hlavním konceptem zeleného nakupování je vynakládání prostředků na provoz a údržbu tak, aby nakoupený materiál i služby byly co nejšetrnější k životnímu prostředí a zdraví lidí. S tím souvisí i jejich efektivnější využívání, což umožňuje dosáhnout úspor materiálu a energie a tím finančních prostředků. Na českém trhu je v současnosti k mání dostatečná škála „šetrných“ výrobků, což dovoluje rozvoj tohoto přístupu i u nás. Nesmírný význam má zelené nakupování ve veřejných (státních) institucích, které svou spotřebou ovlivňují významnou část trhu a svou orientací na výrobky a služby šetrnější k životnímu prostředí mohou usnadnit jejich dostupnost i vyšší kvalitu. To ulehčuje přijetí tohoto zodpovědnějšího přístupu k životnímu prostředí i na menších úřadech, mezi podnikateli i v domácnostech. V tomto trendu jsou nejdále skandinávské země, kde podíl veřejných prostředků vynaložených s ohledem na životní prostředí činí až 40-50% z celkového veřejného nakupování a zásobování.

Kontakt: Mgr. Pavel Hrubý, Rosa, o.p.s., Nádražní 55, 370 01 České Budějovice, tel. 387 432 030,
hruby@rosa.ecn.cz, mobil: 608 115 198
Mgr. Pavel Hrubý, tel: 608 115 198, 387 432 030
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist