Jana Zvettlerová "> Kácení nebezpečných stromů v NP Šumava - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kaceni-nebezpecnych-stromu-v-np-sumava
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Kácení nebezpečných stromů v NP Šumava

12. května 2011 | Správa NP Šumava
Autor: Jana Zvettlerová, tel: 388 450 229, 731 530 291
V zájmu bezpečnosti návštěvníků NP Šumava zahájila Správa NP a CHKO Šumava práce na odstranění nebezpečných suchých stromů podél turistických cest.

Nebezpečným stromem se rozumí jakýkoli strom, nacházející se v určité vzdálenosti od turistické trasy (zpravidla na výšku poloviny stromu, minimálně však 15 m) a ohrožující svým stavem bezpečnost osob na ní. K nárůstu těchto stromů v posledních letech dochází zejména působením lýkožroutů v „kůrovcově bezzásahových“ lesních porostech. Po masivním žíru kůrovců napadené smrky rychle hynou a zpravidla do 2-3 let po napadení se vzniklé souše lámou, a tím se stávají nebezpečnými.

Všechny tyto stromy Správa monitoruje – pověření pracovníci v terénu značí a evidují stromy odborně vyhodnocené jako nebezpečné. Na základě množství a lokalizace je pak určen způsob odstranění těchto stromů. Nejčastěji používanou metodou je pokácení stromu motorovou pilou tak, aby již dále nikoho neohrožoval a nepřekážel v pohybu po trase. Ve většině případů zůstává ležící strom na místě.

Při letošním odstraňování nebezpečných stromů bylo s ohledem na jejich již zmíněné vysoké množství uvažováno o této variantě:

Zpracovat všechny nebezpečné stromy (souše staré např. pouze 2 roky) – je to nejvhodnější a nejméně riziková metoda.

Ke zpracování nebezpečných stromů dochází zejména mimo hlavní turistickou sezónu a místa prací jsou viditelně označena.

V prvních zónách zůstane dřevo neodvětvené a na místě, z druhých zón bude vyvezeno a využito na palivo pro místní obyvatele, čímž se vedení NP snaží řešit letitý problém s nedostatkem palivového dřeva.

“To, že se palivové dříví dostane k místním lidem, mě těší. Konečně se vedení zabývá potřebami místních lidí,“ řekla Jana Hrazánková, starostka obce Borová Lada.
Jana Zvettlerová, tel: 388 450 229, 731 530 291
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist