Martin Kulhánek "> Kam s bioodpadem? Do Rapotína. Promění jej tam v čistou energii - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kam-s-bioodpadem-do-rapotina.promeni-jej-tam-v-cistou-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

EFC Rapotín: Kam s bioodpadem? Do Rapotína. Promění jej tam v čistou energii

24. ledna 2020 | EFC Rapotín
Autor: Martin Kulhánek
Energii až pro 80 tisíc domácností je možné vyrobit ze zhruba 1,8 milionu tun biologicky rozložitelného odpadu, které se každoročně v České republice vyvezou na skládky. Jako jedni z mála u nás to umí v Energetickém recyklačním centru (ECR) v Rapotíně, kde se zbytky ze supermarketů, od potravinářských společností a z dalších zdrojů mění na mimořádně kvalitní bioplyn. Na produkci čisté energie nezatěžující životní prostředí navíc budou navazovat další unikátní ekologické projekty.

“Náš tým se podílí na neustálém zdokonalování energetického využití odpadu. Cílem je vývoj a prosazení technologií, kterými budeme šetrně a efektivně zpracovávat nejen biologické zbytky, ale i plasty a další druhy odpadu,” říká Petr Štěrba, ředitel ECR Rapotín. Centrum je v současné době schopné přetvořit na plyn 30 000 tun bioodpadu ročně, což se rovná teplu a světlu pro 2 000 domovů.

Odpad mohou vozit všichni

Velkou výhodou rapotínské bioplynové stanice, vytápějící už dnes část obce, je možnost zpracování odpadů i s jejich obaly. “Zařízení je schopné oddělit plasty a další nerozložitelné části obalů od jejich obsahu, díky čemuž odpadá vybalování zbytků potravin náročné na čas i lidskou sílu,” vysvětluje manažer projektu Pavel Bureš. Jak doplnil, při výrobě bioplynu nepřijdou vniveč ani další vznikající komodity. “Budujeme sušárnu, v níž využijeme horký vzduch unikající jinak zbytečně do okolí, zbytky z fermentace jsou zase výborným certifikovaným hnojivem využitelným v zemědělství.” V Rapotíně plánují také stavbu vyhřívaných skleníků pro pěstování rostlin a další novinky k co nejdokonalejšímu zužitkování všech možností, které nejmodernější bioplynová stanice nabízí.

Za investicí do výroby bioplynu a následně i biometanu z odpadů stojí společnost Energy financial group (EFG). Má několik dceřiných firem, které zajišťují efektivní svoz materiálu, jeho zpracování a následné získávání i distribuci plynu. "Rozložitelný odpad k nám mohou vozit města, obce, organizace i firmy. Vždy je to vyjde levněji než skládkování," upozorňuje Pavel Bureš.

V České republice ročně vyprodukujeme přes 5 milionů tun komunálního odpadu, až ze dvou pětin biologicky rozložitelného. Energeticky z tohoto množství využijeme pouze 12 %, okolní země EU přitom běžně zpracovávají až 30 % komunálního odpadu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist