Radek Janoušek "> KAMsNIM.cz vítězem letošního ročníku soutěže Chytrá města - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kamsnim.cz-vitezem-letosniho-rocniku-souteze-chytra-mesta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ukliďme Česko z.s.: KAMsNIM.cz vítězem letošního ročníku soutěže Chytrá města

14. prosince 2023 | Ukliďme Česko z.s.
Autor: Radek Janoušek, tel: 777 176 675
Za přítomnosti tří ministrů byli před týdnem v Praze vyhlášeni vítězové soutěže Chytrá města 2023. Soutěž Chytrá města je klíčovou soutěží svého druhu v České republice. Jejím hlavním cílem je identifikace, hodnocení a podpora realizace konkrétních projektů a dlouhodobých strategií v rámci problematiky chytrých měst (Smart City). Soutěž je určena nejen pro města, ale také obce či kraje, které se chtějí zapojit do sdílení dobré praxe při využívání postupů a trendů při dlouhodobě budované koncepci Smart City.

Slavnostním odpolednem nás v roli charismatického moderátora provedl Vladimír Kořen a za doprovodu tří ministrů proběhlo vyhlášení vítězů 9 soutěžních kategorií, spolu s osobností roku pro soukromý a veřejný sektor a 4 zvláštními cenami, které udělila Odborná porota soutěže. Vítězní protagonisté chytrých řešení si odnesli ocenění ve tvaru čísla 7 naplněné solí. Sůl v celém konceptu reprezentuje skutečnost, že chytrá a inovativní řešení a iniciátoři, kteří za nimi stojí jsou tzv. sůl nad zlato pro současná města. Bez nich se zkrátka žádná pozitivní změna neuskuteční. Ceny pocházejí z dílny talentované sklářské výtvarnice Vendulky Prchalové.

Z představených projektů nejvíce zaujal vítěz v kategorii "Projekt pro stát" - aplikace www.kamsnim.cz - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně "zbavit" nechtěných věcí a odpadů. Projekt ,,Kam s ním?" spolku Ukliďme Česko spolehlivě poradí, jak správně s nechtěnými věcmi naložit resp. kde lze legálně a v drtivé většině i bezplatně odevzdat jak běžný odpad z domácnosti, tak například prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elektro, baterie, světelné zdroje, velkoobjemový odpad, nebo třeba i odpady nebezpečné. "Projekt je unikátní nejen v tom, že dokázal integrovat stovky různorodých datových sad, ale tato data doplňuje i o další užitečné informace. V aplikaci tak najdete například i provozní doby sběrných středisek či míst zpětného odběru a to včetně možnosti navigace na tato místa. Vše lze navíc jednoduše vyhledat a zobrazit v mapě, která obsahuje celkem přes 110 000 odběrných míst, která průběžně doplňujeme." uvedl Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko, který stojí za vznikem této aplikace.

Vítězi letošního ročníku v jednotlivých kategoriích jsou:

Ocenění Osobnost pro soukromý sektor získal Dominik Janík, zakladatel společnosti CITYA.

Osobností pro veřejný sektor se letos stal Miroslav Scheiner, manažer speciálních projektů v sekci Evropské unie a zahraničního obchodu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Projekt pro obec do 10 tisíc obyvatel: Smart Energocentrum Ivančice společnosti ČEZ ESCO, a.s.

Projekt pro město s 10 až 50 tisíci obyvateli: Elektronická aplikace pro case management a koordinaci sociálních služeb městské části Praha 7

Projekt pro město s 50 až 200 tisíci obyvateli: Geoportál města Mostu - sdílení dat a služeb

Projekt pro město s více než 200 tisíci obyvateli: Inovace do brněnské veřejné správy s využitím spolupráce se start-upy Magistrátu města Brna

Projekt pro region: Informační a datový portál Libereckého kraje

Projekt pro stát: KAMsNÍM, jehož přihlašovatelem byl spolek Ukliďme Česko

Mezinárodní projekt: Portál Bezpečí společnosti Medical Information Technologies, s.r.o.

IDEA: Tessabot (Citymind) - chytrá komunikace občana s městem realizovaná ve městě Uherský Brod

MODEL: Strategický plán města Prostějov 2022-2035

Organizátorem soutěže je nevládní nezisková organizace Smart City Innovations Institut, z.ú. Jejím cílem je především podpora prioritních os ekosystému Smart City/Smart Region v České republice. Mezi přední aktivity organizace Smart City Innovations Institut, z.ú., patří identifikace a oceňování navrhovaných chytrých řešení a dlouhodobých strategií z nejrůznějších oblastí na regionální, národní i mezinárodní úrovni v soutěži Chytrá města, jakož i podpora šíření dobré praxe v oblasti Smart City v rámci České republiky prostřednictvím konferencí Smart Region Tour.
Radek Janoušek, tel: 777 176 675
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist