https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kava-a-chov-vcel-v-etiopii-2-cast
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Středisko humanitární a rozvojové pomoci Diakonie ČCE: Káva a chov včel v Etiopii, 2. část

V pondělním článku jste se dozvěděli, co je uzavřená oblast, viděli jste školku se sazenicemi kávy, ovocných a lesních stromků a mohli jste si přečíst, jak se podle tradičních metod chránit proti včelímu bodnutí. V dnešním článku se seznámíte se sdružením žen, které podporujeme, i s jedním úspěšným farmářem.

Po návštěvě školky a včelích úlů se vydáváme do kebele Makala, kde podporujeme sdružení žen. Z projektu získaly ženy vstupní kapitál, školení a technickou podporu. Společně spoří peníze a pravidelně se schází.

Zeny ze sdružení Atote Women Credit and Savings AssociationSdružení Atote Women Credit and Savings Association má padesát sedm členek. Jeho předsedkyní je paní Ayelech, která nám popisuje, jaké změny se od vzniku sdružení staly a co jim přináší. Vypráví o školení, kterým ženy prošly, o tom, že dostaly ovce, kozy a vstupní kapitál. Mohou si od sdružení půjčit peníze, které potom splácí. Společně už ušetřily 25.800,- birrů (cca 28.000,- Kč). Všechny členky sdružení jsou jeho aktivní součástí. Sdružení má jasnou strukturu rozdělenou na několik různých výborů. Jedním z nich je tzv. vzdělávací výbor. Jeho členky se setkávají jednou měsíčně a prohlubují povědomí o své činnosti v rámci sdružení i mimo něj.

Zatím ženy pracují samostatně, ale rády by podnikaly společně. V tom je chceme podpořit i my. Bavily jsme se s nimi o možnosti výstavby mlýna, který by využívaly pro společné podnikání.

Ženy nám připravily pohoštění z tradičního pokrmu z ensetu, který čtyři týdny až tři roky fermentuje v zemi, čerstvého mléka a kávy se solí (tento způsob podávání kávy je typický pro jih Etiopie). Po jídle jsme se přesunuly za panem Aberou Buchachou do kebele Tesso.


Pozemek farmáře Abery BuchachyNávštěva farmáře

Pan Abera Buchacha je farmář, kterého podporujeme v rámci projektu, a zároveň předseda asociace farmářů. Na svém pozemku pěstuje ananas, kávu, fazole a kukuřici. Používá metodu kompostování, šetrný způsob, jak zvýšit úrodnost půdy. Věnuje se organickému zemědělství, které si velmi chválí v souvislosti se vztahem k půdě i k úrodě. Pan Abera prošel školením na pěstování ananasu a dostal sazenice vylepšeného ananasu, ze kterých měl velmi dobrou úrodu. Toto konkrétní školení zprostředkovala holandská rozvojová organizace SNE, do jejíhož projektu je pan Abera zapojen. Po absolvování školení s ostatními farmáři založili asociaci a nyní prodávají mimo jiné ananasové džemy a džusy.

Zajímalo mě, jak vypadá typický den pana Abery. Prozradil mi, že vstává v šest ráno (což je v Etiopii při východuAbera Buchacha slunce) a přibližně do jedenácti dopoledne se věnuje práci na svém pozemku. Poté zhruba do pěti hodin odpoledne pracuje s ostatními členy asociace, společně zpracovávají ananas a vyrábí džemy. Někdy se skupinou zůstane až do deseti hodin večer a teprve pak se vrací domů. Věnuje se plánování činností asociace, protože má nyní jako předseda velkou zodpovědnost. Na jeho pozemku mu pomáhají kromě rodinných příslušníků i další farmáři.

Má další otázka se týkala dostupnosti pitné vody. Dříve využíval pramen, který je daleko, a pro vodu chodili rodiče nebo děti. Cesta trvala více než dvě hodiny. Nyní ale užívá pramen, jehož výstavbu jsme s partnery podpořili a který je mnohem blíž.

Voda je důležitá

Uvědomujeme si důležitost vody a přístupu k ní, nejen té pitné, ale také vody jako prostředku pro zavlažování a pro hygienu. Podporujeme proto výstavbu studní a pramenů a také latrín.

V kebeli Tesso jsme se mohli podívat na právě budovanou studnu. Před stavbou určil nejprve průzkum, kde přesně se nachází voda. Lidé z místní komunity získali z projektu materiál a školení a výstavba studny mohla začít. Do dokončení zbývá asi týden. Konkrétně tato studna bude sloužit dvěma stům domácnostem. Než jim ale bude voda zpřístupněna, provede se test její kvality.

Touto návštěvou moje cesta končí a vydávám se zpět do hotelu plná nových informací a zážitků z milých setkání. Moje kolegyně mají ale ještě mnoho práce před sebou.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist