Radek Drahný "> Kaván míří do světa - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kavan-miri-do-sveta
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Kaván míří do světa

4. června 2021 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Oslavit 155 výročí narození a připomenout 80 výročí úmrtí Františka Kavána, vynikajícího krajináře a básníka, se rozhodla Oblastní galerie v Liberci. Výstava František Kaván – Podmrak, jejímž autorem je emeritní ředitel Krkonošské muzea Správy KRNAP v Jilemnici Jan Luštinec, bude přístupná od 25. června do 3. října 2021. Při této příležitosti se do Liberce z Krkonošského muzea Správy KRNAP dočasně přestěhuje 13 mistrovských obrazů včetně jeho velkoformátového díla Kotel v Krkonoších, které bylo před dvěma lety zrestaurováno.

„O tento jedinečný obraz návštěvníci jilemnického muzea ale nepřijdou. Oblastní galerie v Liberci po dobu zápůjčky originálu v jilemnickém zámku instaluje jeho fotokopii,“ říká vedoucí Krkonošského muzea v Jilemnici David Ulrych. Dalšími Kavánovými kvalitními díly, která muzeum půjčuje, jsou obrazy Zima na Ďáblickém vrchu, Lesní hřbitůvek na Skalce, Nálada od Železnice, Mrazivé vzpomínky krajiny, Bukovina, Po řepách u Lhoty Šárovcovy, V lese na Skalce křižlické, Rozpomínka měsíční noci mlhavé, Předjaří na Jilemnicku, Bruslaři, Na Staré hoře a Zlatá noc. „Nechceme ale návštěvníky jilemnického muzea o nic ochudit, a tak po dobu, kdy tyto obrazy budou zapůjčeny, vystavíme obvykle v depozitáři skryté Kavánovy obrazy a také několika pláten ze soukromých sbírek. Bude to tedy výjimečná příležitost vidět díla, která běžně k vidění nebývají,“ upřesnil Ulrych.

Připomínku kavánovských výročí v Oblastní galerii Liberec přivítal také ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch a vzpomenul jedno další: „Právě před 65 lety začala být zásluhou tehdejšího ředitele Krkonošského muzea Otty Kočího a znalce mistrova díla Karla Vancla budována v jilemnickém zámku Kavánova galerie. Díky tomu a také díky systematické práci Jana Luštince dnes Správa KRNAP vlastní pravděpodobně nejrozsáhlejší sbírku děl Františka Kavána, kterou navíc průběžně rozšiřuje.“ Liberecká výstava je vlastně velkorysou pozvánkou do Krkonošského muzea v Jilemnici, kde lze po návštěvě galerie v Liberci pokračovat v poznávání mistrových děl, která nejsou obvykle veřejnosti přístupná. „Chci velmi poděkovat vlastníkům obrazů, kteří je do naší jilemnické expozice zapůjčili,“ uzavřel Robin Böhnisch.

Organizátorům výstavy v Liberci šlo velmi o to, vystavit největší Kavánovo plátno Kotel v Krkonoších. To uznávaný český krajinář namaloval jako oponu pro křížlické ochotníky v roce 1895 temperou na plátně. Dílo má rozměry (bez rámu) 220 × 490 cm a váží 350 kg. Přestože my dnes toto dílo obdivujeme a považujeme je za unikátní, zadavatel prací – křížličtí ochotníci – zřejmě mnoho nadšeni z výsledku neprojevili. Motiv, který Kaván vybral – krajina s Kotlem – přesně nevystihoval jejich představu, která zřejmě byla spíše figurální. Kavána snad měli přímo obvinit z jeho touhy pochlubit se krajinářským uměním. Důsledkem tohoto sporu je dodnes krásně čitelný vzkaz malíře v pravém dolním rohu obrazu „Ani pro chloubu, ani pro troubu!“, který alespoň takto symbolicky odsoudil tamní ochotníky. Právě v důsledku tohoto sporu zůstalo mistrovské dílo svinuto a uloženo na půdě křížlické hospody, kde bylo zapomenuto. Znovuobjeveno bylo až v roce 1956. Od té doby je součástí výzdoby Krkonošského muzea v Jilemnici. Jeho podoba však po desetiletích potemněla a zašla. Díky restaurátorským zásahům se na obraze opět objevilo nádherné Kavánovo světlo. Rozdíl je skutečně markantní.

Restaurování Kavánova obrazu Kotel v Krkonoších v roce 2019 bylo součástí projektu Zvýšení ochrany a zpřístupnění sbírkových fondů Krkonošského muzea – Jilemnice, který podpořila Evropská unie v rámci Integrovaného regionálního operačního programu.
Radek Drahný, tel: 737 209 900
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist