Tereza Fenclová Mašková "> Klimatická koalice vnáší téma klimatické změny do českého zdravotnictví - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/klimaticka-koalice-vnasi-tema-klimaticke-zmeny-do-ceskeho-zdravotnictvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Klimatická koalice: Klimatická koalice vnáší téma klimatické změny do českého zdravotnictví

5. června 2024 | Klimatická koalice
Autor: Tereza Fenclová Mašková, tel: 773 727 888
Klimatická změna a s ní související ztráta biodiverzity a chemické znečištění jsou považovány za největší hrozbu pro lidské zdraví i zdravotnické systémy ve 21. století. Ve vzdělávání českých zdravotníků je ovšem problematika souvislostí zdraví a stavu životního prostředí zastoupena jen okrajově. Upozorňuje na to projekt Zdraví a klimatická změna, který koordinuje platforma Klimatická koalice a jehož první výstup představuje webinář Zdraví v době klimatické změny.

Webinář Zdraví v době klimatické změny, který se uskutečnil 27. května 2024, reagoval na zájem o problematiku souvislosti změny klimatu a lidského zdraví ze strany médií a nevládních organizací zabývajících se ochranou životního prostředí a klimatu. Klimatická koalice proto webinář otevřela veřejnosti a záznam nyní zveřejnila na svém YouTube kanálu.

Na webináři vystoupily lékařky MUDr. Anna Kšírová, Dr. Marie Bourne a MUDr. Klára Matoušková, Ph.D., které problematiku shrnuly do tří bloků dle své expertízy. Kšírová prostřednictvím jednoduchých kazuistik přiblížila dopady vln veder na zranitelné skupiny lidí – obrovský nárůst úmrtnosti během vln horka je zaznamenán například u lidí se schizofrenií[1], nebezpečné jsou i pro těhotné nebo ty, kdo se léčí s vysokým tlakem či ledvinami, jelikož některé léky na vysoký tlak snižují pocit žízně, čímž zvyšují riziko vzniku dehydratace. „Zásadní roli v ochraně před negativními dopady vedra hraje kvalita bydlení a čistota vzduchu. Vedle péče o veřejný prostor je důležité také to, abychom o prevenci zdravotních problémů během horka se svými pacienty komunikovali my lékaři, “uvedla Kšírová.

Bourne se věnovala propojení ztráty biologické rozmanitosti s lidským zdravím. Velký dopad na ztrátu biodiverzity má současný potravinový systém. „Pokud uděláme jednoduché změny v jídelníčku, jaké třeba skrze ‚Zdravý talíř, zdravá planeta‘ ušil na míru českému prostředí WWF [Světový fond na ochranu přírody – pozn.], významně podpoříme šetrnější způsob zemědělství a zároveň zabráníme vývoji civilizačních chorob,“ doporučila Bourne.

Matoušková upozornila na fakt, že plasty jsou fosilními produkty s náloží chemického znečištění. Jmenovala chemická aditiva přidávaná do plastů a patřící do skupiny endokrinních a metabolických disruptorů. Na webináři zdůraznila mj. nebezpečnost bisfenolů a ftalátů a jejich souvislost s nádory endokrinních tkání, syndromem polycystických vaječníků či poklesem množství spermií[2].

Hlavní cíl projektu Zdraví a klimatická změna představuje příprava vzdělávacího modulu pro studující na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, na něj naváže e-learningový kurz pro praktické lékaře a lékařky. Projekt financuje Evropská unie v rámci Národního plánu obnovy.


Poznámky
[1] https://doi.org/10.1029/2022GH000729
[2] https://doi.org/10.1093/humupd/dmac035
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist