https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konec-letnich-prazdnin-patri-netopyrum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa CHKO Slavkovský les: Konec letních prázdnin patří netopýrům

Poslední srpnový víkend pořádá Správa CHKO hned dvě netopýří noci ve Slavkovském lese. Jak se rozloučit s letními prázdninami lépe než v přírodě a ve společnosti malých tajuplných chlupatých letců. S netopýry se tak mohou zblízka potkat děti i dospělí v sobotu 29. srpna od 19:00 u hostince v Michalových Horách nedaleko Chodové Plané či v neděli 30. srpna od 20:00 tradičně u dolu Jeroným.

„Netopýří noc je skvělá příležitost, jak si prohlédnout tajemné noční tvory, netopýry, zblízka,“ říká jeden z dlouholetých organizátorů netopýřích nocí v regionu, Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les. Na prostranství u hostince v Michalových Horách, malém městečku v jižní části CHKO Slavkovský les, proběhne v sobotu 29. srpna od 19 hodin pestrý netopýří program pro dětské i dospělé návštěvníky v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. Parkování je možné na prostranství u hostince a v přilehlém okolí přímo v obci. „Návštěvníci se mohou těšit na přednášku o výjimečném životě netopýrů v sále zdejšího hostince, promítání filmu o netopýrech s unikátními záběry z jejich života a výstavu fotografií podzemí představující zajímavý a skrytý svět zimujících netopýrů. Ale největším lákadlem jsou jistě živí netopýři odchycení do sítí. Slibujeme, že živí netopýři k vidění budou i letos…” říká jedna z organizátorek, Jana Rolková. Přemysl Tájek láká na další jedinečnou zkušenost, poslech netopýřích hlasů: “Po soumraku se krátce projdeme se speciálním ultrazvukovým detektorem u Kosího potoka. Pomůže nám nahlédnout do světa nám neslyšitelných netopýřích signálů. Zájemci se mohou také podívat i do jinak nepřístupné štoly svaté Barbory, kde v zimě netopýři přespávají.” “Již tradiční součástí programu větších sobotních nocí jsou netopýří hry a soutěže pro děti o zajímavé netopýří ceny,” doplňuje Jana Rolková. Konec akce je odhadován kolem 22 hodiny, vytrvalci se ale mohou zdržet v případě příznivého počasí až do půlnoci. Nezapomeňte si vzít sebou baterku a teplé oblečení.
„Kdo by nestihl sobotní netopýří noc nebo to měl příliš daleko, může v neděli přijet k dolu Jeroným od 20 hodin,“ zve hlavní pořadatel Přemysl Tájek a dodává: „Dorazit sem však můžete už dříve a prohlédnout si podzemí unikátního středověkého důlního díla.” Ředitel Muzea Sokolov, Michael Rund, připomíná: „Jsme připraveni na prohlídky po celé odpoledne až do večerních hodin. Vstup je vždy maximálně po 10 osobách ve skupině. Důl Jeroným najdete snadno nedaleko silnice mezi Krásnem a Podstráním na Sokolovsku a dopravíte se sem nejlépe vlastním automobilem, jež necháte na připraveném parkovišti.” Program samotného večera přibližuje Přemysl Tájek: “Od 20 hodiny představím v přednášce neobyčejný život netopýrů. Zhruba po 21 hodině už očekáváme ukázky prvních odchycených netopýrů. V případě příznivého počasí budeme chytat do sítí po celou noc až do brzkých ranních hodin.” Nezapomeňte si vzít sebou baterku a teplé oblečení.
Mezinárodní noc pro netopýry je to unikátní možnost, jak se potkají tváří v tvář lidé a netopýři. I když možná, že jsou netopýři i vašimi nejbližšími sousedy a ani o tom nevíte. Netopýři obývají prostorné půdy a sklepy hradů, zámků a kostelů, ale i starých domů. Štěrbinové druhy netopýrů lze nalézt za dřevěným obložením chat a dutinách stromů, avšak objevili také výhody bydlení ve sparách v panelových domů. “Mnoho druhů netopýrů dnes využívá úkryty v lidských stavbách či ve stromech v parcích a zahradách. Lidé tak s netopýry žijí pod jednou střechou a někdy mají z jejich přítomnosti zbytečné obavy. Netopýří noci jsou dobrou příležitostí, jak široké veřejnosti přiblížit vlastnosti těchto zajímavých živočichů a zároveň ukázat, že soužití s netopýry zdaleka nemusí představovat problém,“ říká Daniel Horáček z České společnosti pro ochranu netopýrů, jenž je hlavním koordinátorem akce v ČR.
Na přátelské setkání s netopýry a symbolické rozloučení s letními prázdninami vás co nejsrdečněji zvou pořadatelé akce AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les, Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Kladská, Muzeum Sokolov, pod záštitou České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist