Filip Trdla "> Kraj je na kůrovce připraven, na boj proti němu zakládá koordinační skupinu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kraj-je-na-kurovce-pripraven-na-boj-proti-nemu-zaklada-koordinacni-skupinu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Kraj je na kůrovce připraven, na boj proti němu zakládá koordinační skupinu

14. července 2021 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Liberecký kraj je zasažen kůrovcovou kalamitou od roku 2018. V současné době je situace nejvážnější v západní části Lužických hor na Novoborsku. Přestože kraj až na výjimky není vlastníkem ani hospodářem lesů v Lužických horách, snaží se v boji s kůrovcem dělat maximum. Nyní krajští radní schválili založení koordinační skupiny, která se této problematice bude věnovat po odborné stránce a bude prosazovat zájmy dotčených samospráv.

„Jsem rád, že skupina věnující se tématu kůrovce vznikla. Budou v ní mít zastoupení všichni odborníci, a to zejména z Lesů ČR, Ministerstva zemědělství, Agentury ochrany přírody a krajiny, Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, krajského odboru životního prostředí a zemědělství a odboru dopravy. Prostor samozřejmě dostanou také významní vlastníci lesů v území a zástupci místní samosprávy. Je potřeba zmínit, že skupina bude mít spíše poradní nebo koordinační význam a přímo nemůže konat žádná závazná usnesení nebo cokoliv nařizovat. Mezi činnosti koordinační skupiny bude patřit například informovat místní obyvatele o chystané lokalitě těžby dřeva a upozornit včas na různá spojená omezení, jako je omezení vstupu do lesa nebo omezená průjezdnost,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Zpomalit nebo zastavit kůrovcovou kalamitu se už lesníkům, také díky počasí, podařilo na většině území České republiky. Lesy v Lužických horách však v současné době trpí nejvíce. Lesy ČR tam kvůli suchu a kůrovci vytěžil v roce 2018 téměř 18 tisíc m3 dřeva, o rok později 100 tisíc m3 a loni 311 tisíc m3. Do konce letošního května to bylo 117 tisíc m3 s celoročním odhadem až 400 tisíc m3 kalamitního dřeva. V oblasti nyní pracuje 27 komplexních těžařských čet s motorovými pilami i traktory a osm víceúčelových těžebních strojů, tzv. harvestorových uzlů.

„Kromě kůrovce bychom chtěli řešit také stav a kvalitu tamních vozovek a pozemků, které jsou těžbou poničené. Pevně věřím, že v rámci řešení kalamity se budou řešit i škody spojené s intenzivní těžbou kalamitního dřeva,“ uzavřel radní Židek.
Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist