Radek Drahný "> Krkonošské knihovny se otevírají - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krkonosske-knihovny-se-oteviraji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Krkonošské knihovny se otevírají

12. března 2012 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Konferenci s názvem Krkonošské knihovny se otevírají pořádá v úterý 13. března Krkonošské muzeum Správy KRNAP v rámci přeshraničního projektu Krkonoše ve sbírkách.

Cílem tohoto projektu bylo přispět k hlubšímu vzájemnému poznávání fondů muzeí a okolních knihoven na obou stranách Krkonoš, které je nutným základem kvalitní spolupráce na poli zprostředkování sbírek široké veřejnosti. Na uvedené konferenci pracovníci knihoven a archivů z české i polské strany představí širší knihovnické veřejnosti dosavadní výsledky projektu.

Cílem projektu bylo seznámení se pracovníků knihoven a archivů na české a polské straně Krkonoš, předání informací o stavu krkonošských fondů jejich knihoven a umožnění sdílet získané informace badatelům a dalším zájemcům o tyto zdroje. Proto se knihovnice Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí, Zdena Flousková, v průběhu minulého roku vydala na polskou stranu hor do Jelení Hory, Javora a Kamenné Hory, kde v muzeích a archivech zkoumala stav fondů tamních knihoven. „Tyto instituce schraňují vzácné staré tisky slezské provenience, nejstarší slezská periodika a fondy RGV (dřívější označení pro Krkonošské muzeum), ale také současná krkonošská periodika a publikace,“ říká Zdenka Flousková. „Zajímavým zjištění bylo, že naše krkonošské sbírkové fondy ve Vrchlabí jsou skutečně velmi rozsáhlé a hodnotné. Regionální knihovny a archivy na polské straně sice mají zajímavé fondy, ale ty nejcennější jsou ve Wroclawi, a tudíž ne tak lehce dosažitelné,“ dodala Flousková.

Trvalým výstupem projektu bude vytvoření přehledu databází knihoven, obsahujících tzv. corcontica (tj. časopisy a knihy zabývající se problematikou regionu Krkonoš) na www stránkách partnerských institucí, kterými jsou Krkonošské muzeum Správy KRNAP a Muzeum Karkonoskie Jelenia Góra .

Partnerem projektu Krkonoše ve sbírkách je Muzeum Karkonoskie v Jelení Hoře. Obě muzea spolupracují v různých rovinách již od počátku 90. let minulého století. Svou historií, územní působností, oborovým zastoupením a sbírkovým fondem jsou srovnatelnými institucemi.

Souvisejícím projektem, který má opět přiblížit zdánlivě nedostupné muzejní depozitáře veřejnosti je Digitalizace podsbírky map, fotografií a negativů Krkonošského muzea ve Vrchlabí, díky níž se veřejnost bude moci podívat na zelektronizované vzácné dokumenty (http://www.krnap.cz/digitalizace-podsbirky/).

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap. Novinky z Krkonošského muzea můžete sledovat na http://www.facebook.com/krkonosskemuzeum.
Radek Drahný, tel: 737 209 900
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist