https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krkonosske-muzeum-v-jilemnici-predstavi-slavneho-neznameho-vejrycha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Krkonošské muzeum v Jilemnici představí slavného neznámého Vejrycha

23. června 2017 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Architekt Jan Vejrych patří k nemnohým, jejichž stavby jsou široké veřejnosti obecně známy, ale paradoxně většina lidí nezná jméno autora. Vždyť kdo by neznal pražský hotel Paříž, radnici v Pardubicích, Kolíně či Kladně. V širokém povědomí zůstávají i okresní domy v Novém Bydžově a Slaném, spořitelna v Jilemnici, zámek ve Zruči nad Sázavou a mnoho dalších. Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici dnes v 17:00 otevírá výstavu Jan Vejrych - architekt z Horní Branné u Jilemnice, která si klade za cíl tuto skutečnost změnit. Navštívit ji můžete až do 1. října 2017.

Jméno architekta Jana Vejrycha prostupuje mnoha místy naší země, přesto se jeho tvůrčímu odkazu dosud nedostalo podrobnějšího zhodnocení. Jistě i proto, že byl jeho styl dlouho považován za spíše eklektický a nepříliš hodnotný. S větším časovým odstupem však vnímáme, jak jeho dílo podivuhodně vrostlo do našich měst i vesnic a stalo se ve většině případů i předmětem památkové ochrany.

Jan Vejrych se narodil v Horní Branné u Jilemnice a k rodnému kraji měl vždy vřelý vztah. Pro Horní Brannou navrhl honosnou školní budovu, jež byla později upravena a znehodnocena. Na přání hraběte Jana Harracha připravil plány na úpravu branské rodové hrobky. Sousední Jilemnice mu vděčí za krásnou pseudorenesanční budovu dívčích škol a spořitelnu. V nedalekých Semilech dodnes stojí cenný Obecní dům. Vejrychovy stavby zůstávají i v naší době školou kvalitní, do posledních detailů promyšlené práce. Interiéry jsou funkční a neobyčejně útulné, exteriéry vynikají charakteristickým a nápaditým rukopisem, odrážejícím autorovu bohatou tvůrčí invenci.

Vystaveny jsou projekty staveb, historické fotografie, k unikátům patří přibližně šestimetrový nákres špice věže jilemnické dívčí školy či dochovaný pult z jilemnické spořitelny. Vejrychovi splácíme alespoň zčásti dluh, jejž si společnost začíná se stále větší intenzitou uvědomovat.

U příležitosti této výstavy vydala Správa KRNAP katalog Jan Vejrych - život a dílo architekta z Horní Branné u Jilemnice, který lze zakoupit na místě nebo přes e-shop Správy KRNAP http://eshop.krnap.cz/eshop/product/jan-vejrych-zivot-a-dilo-architekta-z-horni-branne-u-jilemnice/. Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin do 1. října 2017.
Radek Drahný, tel: 737 209 900 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist