Radek Drahný "> Krkonošské muzeum v Jilemnici vystavuje Václava Jansu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krkonosske-muzeum-v-jilemnici-vystavuje-vaclava-jansu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Krkonošské muzeum v Jilemnici vystavuje Václava Jansu

13. března 2014 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Na pět desítek pláten věhlasného malíře Václava Jansy (1859-1913) vystavuje Krkonošské muzeum v Jilemnici. Motivem k naší výstavě byl obrovský a velmi kvalitní obraz Slap Labe v Krkonoších (olej, plátno, 350 x 450 cm, r. 1890), malovaný pro Jana hraběte Harracha, který zdobí schodiště jilemnického zámku.

Pomyslnou anketu o tom, co lidem říká jméno Václav Jansa lze uvést zjednodušeným tvrzením, že jde o toho po Chittussim, co je lepší než Liebscher a starší než Mařákovci. Nynější výstavou bychom rádi představili komorní výběr z jeho početného krajinářského souboru, a to obrazy i kresby, jen s letmou připomínkou Jansových městských vedut.

"Nejsem jistě sám, kdo si vzpomene na svůj první dojem ze vstupu na hlavní schodiště harrachovského zámku v Jilemnici, kde naproti sobě visí dvě vskutku obří plátna velikánů naší krajinomalby Františka Kavána a Václava Jansy. Zatímco Kaván zvolil pro nezvykle pojatou oponu divadelníků v Křížlicích pohled na jedno z klíčových krkonošských panoramat, vybral si Jansa záběr zacílenější a velmi dramatický - Slap Labe v Krkonoších. Jedná se o největší Jansův autorský obraz a je tak vlastně přirozené, že vzpomínkovou výstavu k již odeznělému stému výročí umělcovy smrti pořádá právě Krkonošské muzeum v Jilemnici," říká Michal Zachař, odborník na výtvarné umění.

V panoramatu umělců přelomu 19. a 20. století se na Jansu téměř vždy zapomíná. Patřil přitom již za svého života k vyhledávaným krajinářům, vedutistům a ilustrátorům. Jeho práce byly soustavně již od sklonku osmdesátých let vystavovány, uveřejňovány v časopisech a také kupovány. Jansa ovládal spolehlivě malířské řemeslo, dokázal přitom variovat svůj výtvarný projev podle zadání, a možná i proto byl také úspěšným pedagogem. Z jeho díla bývá vysoce ceněn soubor akvarelů s motivy ze staré Prahy, v nichž mistrovsky zachytil mizející kouty starobylého souměstí. Obdobně - po nebývalém úspěchu zakázky pražského městského muzea - pracoval pro Plzeň a v průběhu víc jak tří dekád své pilné tvorby zachytil architektonicky malebné kouty i v Českém Krumlově, Písku, Jindřichově Hradci, Táboře, Sušici, Pardubicích a na desítkách dalších štací. Tyto vesměs komorně formátované akvarely vynikají popisnou kresbou a náladovou barevností, jejíž sličnost bystře odhadli nakladatelé a tiskaři, začínající posléze až houfně vydávat nejprve jednotlivé kusy a pak i celé řady či tematické soubory. Je tak paradoxem, že rozsahem obrovský výtvarný odkaz Václava Jansy komentuje Tomanův slovník roku 1947 pouhým jedním sloupkem a nedávno vydaná Nová encyklopedie dokonce pouhými třemi větami. I proto je nanejvýš potřebné pokusit se alespoň v malém rozsahu o zpřítomnění části Jansovy tvorby, tentokrát především krajinářské.

Výstava v Krkonošském muzeum v Jilemnici potrvá až do 27. dubna 2014. Otevřeno je denně od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin mimo pondělí. K výstavě byl vydán velmi kvalitní katalog. Další informace najdete také na stránkách www.kmjilemnice.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist