https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kulate-razitko-nastroj-moci-projekt-biostanice-v-jicine-stale-ceka-az-mu-da-radnice-zelenou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSOP Křižánky: Kulaté razítko? Nástroj moci... - Projekt biostanice v Jičíně stále čeká, až mu dá radnice zelenou

7. října 2010 | ČSOP Křižánky
V Jičíně stále čeká na poslední kulaté razítko detailně propracovaný projekt nové biostanice, která má ročně přeměnit až 22 tisíc tun biologického odpadu na energii a organické hnojivo. Ta má stát v areálu bývalé mlékárny, realistická očekávání ekonomické návratnosti jsou 5 let. Celý projekt - včetně zajištění financování - připravil generální investor Základní organizace českého svazu ochránců přírody Křižánky – Jičín (dále jen ZO ČSOP Křižánky – Jičín). Pokud by stavební řízení proběhlo hladce a bez zbytečných prodlev, mohlo by se příští rok začít stavět a během roku 2012 pak provoz biostanice spustit.

Co tedy stavbě brání?

“My v současné době čekáme pouze na zahájení stavebního řízení. Teoreticky by jeho kladenému výsledku nemělo nic bránit, protož všechny potřebné náležitosti od kladného posudku vlivu stavby na životní prostředí, tzv. EIA, až po souhlas organizací majících do toho co mluvit, máme v ruce. Záměrně jsme vybrali na evropském trhu nejlepší dostupnou technologii pro zpracování bioodpadu (tzv. BAT), aby s provozem nebyly žádné problémy ” uvádí zástupce ČSOP Křižánky Petr Novotný.

Teoreticky by tedy stavbě nic v cestě stát nemělo. Jenže celá věc má jeden podstatný háček – radnice vedena koalicí ODS a ČSSD projektu všemi možnými prostředky brání. A to i přesto, že celý projekt má řadu pozitiv, ať už jsou to nižší ceny za zpracování komunálního odpadu pro všechny občany, nový levnější zdroj tepla či možnost odběru kvalitního přírodního hnojiva pro místní zemědělce.

Nejdřív vadil zápach, teď zase poslání

Od samého počátku narážel projekt na odpor ze strany radnice. Nejprve zastupitelé poukazovali na zápach, údajný nárůst množství hmyzu a podobné komplikace. Podrobná studie však dokázala, že vliv tohoto typu bioplynové stanice na obyvatele i životní prostředí ve městě je nevýznamný. Také posudek vypracovaný na žádost úřadu Královéhradeckého kraje doporučil vydat souhlasné stanovisko ke stavbě biostanice. Bezproblémový provoz také potvrzují zkušenosti ze západoevropských zemí, kde identická zařízení spolehlivě fungují.

Přesto radnice souhlas se stavbou dosud nevydala a přichází s dalšími důvody proti – městu teď vadí především to, že projekt biostanice je komerční a nemá prý tudíž nic společného s posláním ochranářské neziskové organizace.

Petr Novotný z ČSOP Křižánky naopak považuje spojení komerčního projektu likvidace odpadu a ochranu přírody za ideální symbiózu a domnívá se, že se zde jedná spíš o konkurenční boj města majícího vlastní představy o likvidaci odpadu.

Domněnku, že se v kauze jedná o konkurenční boj, podporuje i fakt, že se zapojením města do celého projektu se počítalo od samého počátku, už v roce 2007 ale vedení města účast na projektu zamítlo.

Zlom nastal v roce 2009, kdy si radnice uvědomila, že tento způsob zpracování odpadu může být výdělečný, a začala přemýšlet o stavbě vlastní fermentační stanice. Starosta města se nechal slyšet, že když je zpracování odpadu tak zajímavý byznys, mělo by ho dělat město prostřednictvím své organizace - Vodohospodářské a obchodní společnosti a.s. (VOS) Jičín, v níž mají mnozí radní místa v představenstvu.

A tak se nyní ČSOP Křižánky - Jičín v rámci celého projektu potýkají s průtahy a obstrukcemi ve schvalovacím procesu, náhlými změnami v územním plánu a velmi malou podporou a to zejména ze strany starosty a místostarosty Jičína a to i přesto, že ODS i ČSSD mají ve svém volebním programu prosazování ekologické zpracování biologického odpadu.

To, že město projekt takto očerňuje, se nelíbí i některým opozičním zastupitelům současného vedení města, kteří se domnívají, že stávající koalice ODS a ČSSD pouze hledá důvody, proč projekt nepodpořit a nepovolit jeho spuštění v rámci vhodně vybrané lokality.

Ing. Jiří Vitvar z KDU-ČSL dodává: „Já rozhodně vítám, že se neziskové organizace se svými odborníky angažují v projektech jako je tento. Navíc je koncept v souladu s celostátními plány odpadového hospodářství – to má totiž v současné době nedostatek regionálních projektů na ekologické zpracování bioodpadu. Metoda zpracování bioodpadu, kterou ČSOP zvolil, je používaná ve vyspělých evropských zemích a je podporovaná státem.“

Více informací poskytne:
Zdeňka Jeníčková
Tel.: 777 257 559
Email: zdenka.jenickova@prattack.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist