https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/labe-je-opet-zivouci-rekou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Mezinárodní komise pro ochranu Labe (MKOL): Labe je opět živoucí řekou

Mezinárodní komise pro ochranu Labe (MKOL) předkládá Závěrečnou zprávu o plnění Akčního programu Labe.

20 let po svém založení, prezentuje Mezinárodní komise pro ochranu Labe (MKOL) výsledky Akčního programu Labe v dnes zveřejněné Závěrečné zprávě. Česká republika a Spolková republika Německo v ní představují pozitivní bilanci společného úsilí o zlepšení stavu Labe a jeho přítoků. „Naléhavý program a Akční program Labe tvořily v průběhu uplynulých 20 let základ naší práce v rámci MKOL. Společné vytyčení prioritních úkolů, koordinovaný postup při jejich realizaci a efektivní využití dostupných prostředků byly a jsou i nadále základními principy naší spolupráce,“ vysvětlil Dr. Fritz Holzwarth, prezident MKOL.

Od roku 1990 se v rámci Akčního programu Labe investovalo do stavby a sanace čistíren odpadních vod v České republice 14,5 miliard korun a v Německu 3,9 miliard EUR. Podařilo se dosáhnout podstatného poklesu zatížení odpadních vod vypouštěných do Labe, čímž byl splněn jeden z hlavních cíl Akčního programu. Všechny velké čistírny odpadních vod v povodí Labe (78 v České republice, 169 v Německu a 1 v Rakousku) jsou vybaveny
základním stupněm biologického čištění a odstraňováním živin fosforu a dusíku. „Koncentrace kyslíku nezbytného pro život ve vodě se v Labi trvale zvyšovaly. Koncentrace kolem 3 mg/l, tj. v blízkosti hodnoty kritické pro ryby, nebyly na česko-německé státní hranici zjištěny již od roku 1993“, dodal Václav Dvo ák, vedoucí české delegace v MKOL. V důsledku zlepšení jakosti vody se zvětšilo druhové spektrum v Labi. Koncem devadesátých let minulého století se podařilo od pramene po ústí prokázat 94 různých druhů kruhoústých a ryb, tj. o 15 druh více než ve sledovaném období 1991-1993.
Aktuálně vycházejí odborníci z toho, že v Labi žije 102 různých druhů kruhoústých a ryb.

„Od října 1998 se vracejí také lososi do trdlišť v přítocích Labe.“ Od roku 1991 jsou subjekty níže na toku Labe včas informovány v rámci Mezinárodního
varovného a poplachového plánu Labe o místě, času a rozsahu havarijního znečištění vod v povodí Labe. Na předávání informací se podílí 5 mezinárodních hlavních varovných centrál, z toho jedna v České republice (Hradec Králové) a 4 v Německu (Drážďany, Magdeburk, Postupim a Hamburk).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist