Karolína Šůlová "> Labské pískovce mají novou přírodní památku: bez citlivé péče by zanikla - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/labske-piskovce-maji-novou-prirodni-pamatku-bez-citlive-pece-by-zanikla
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: Labské pískovce mají novou přírodní památku: bez citlivé péče by zanikla

20. května 2013 | Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724102406
Přírodní památka Pod lesem [1] se nachází nedaleko Jílového u Děčína, na jižním úpatí Holého vrchu, a chrání dvacet hektarů druhově pestrých luk s orchidejemi či vzácnými druhy motýlů. Vyžaduje velmi citlivé zemědělské obhospodařování.

„Historické údaje potvrzují, že lidé využívali zdejší zemědělskou krajinu po staletí. Díky jejich citlivému hospodaření se zde vyvinula pozoruhodná pestrost druhů, kterou na jedné straně ohrožuje současné intenzivní zemědělství, na druhé straně ale také ponechání krajiny ladem,” říká Jana Tutková, ekolog z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Labské pískovce.

„Podíváme-li se na intenzivně obhospodařované pastviny, neuvidíme onu barevnost ani neucítíme vůni charakteristickou pro květnatou louku. Nevyužívaná místa naopak zarůstají lesem. Přírodní památka Pod lesem je místem, kde cenná luční společenstva zůstala zachována,” vysvětluje Jana Tutková.

Přírodní památka hostí nejen pozoruhodnou květenu, která zahrnuje například naše orchideje prstnatec májový či vstavač osmahlý, ale také množství vzácných živočichů zejména z říše hmyzu. K nejpozoruhodnějším patří motýli modrásek bahenní či modrásek očkovaný, kteří během svého krátkého dospělého života potřebují nektar z krvavce totenu, do jehož květenství kladou vajíčka. Po vylíhnutí se larvy dostávají na zem, kde je může adoptovat jediný rod mravenců a zajistit jim život ve svých mraveništích, v nichž se napřesrok vylíhnou dospělí motýli. Narušení tohoto koloběhu má pak negativní dopad na existenci celé populace vzácných motýlů.

Smyslem přírodní památky Pod lesem je cenná luční společenstva chránit a zachovat pro budoucí generace, a to především napodobováním v minulosti běžných způsobů obhospodařování. Zahrnuje kosení, extenzivní pastvu, vyřezávání náletových dřevin, či seč v termínech optimálních právě pro rozmnožování populací modrásků, ale také výsadby krajových ovocných odrůd či například lip nebo dubů na vhodných místech. Vyhlášení přírodní památky nepřináší pro veřejnost významná omezení, platí zde pravidla srovnatelná s pravidly běžnými v chráněné krajinné oblasti.

Poznámky:
[1] Nařízení Správy chráněné krajinné oblasti Labské pískovce o zřízení nové přírodní památky Pod lesem vešlo v platnost koncem dubna letošního roku. Zdejší louky vznikly hospodářskou činností člověka a jsou významnou součástí kulturní krajiny Labských pískovců.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist