https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lepsi-recyklacni-sluzby-se-v-hradci-kralove-osvedcily
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Lepší recyklační služby se v Hradci Králové osvědčily

29. listopadu 2011 | Hnutí Duha
Usnadnění třídění vede ke zvýšení recyklace až o desítky procent. Prokázal to pilotní projekt v Hradci Králové. Ve třech městských částech lidé dostali nádoby na třídění přímo k domu, a nemuseli tak chodit k barevným kontejnerům stovky metrů daleko. Díky tomu vzrostlo množství vytříděných plastů až o 150 % a papíru o 10 %. [1]

Peníze získané prodejem recyklovatelných surovin navíc z velké části zaplatí zvýšené náklady na odvoz odpadků přímo ode dveří. Podle předběžných propočtů Hradeckých služeb a.s. by si v porovnání se současným stavem takové zlepšení recyklačních služeb pro celé město vyžádalo zvýšení nákladů pouze o 15-20 Kč na osobu a rok. Do této kalkulace však nejsou zahrnuté peníze, které Hradečtí navíc ušetřili na poplatcích za skládkování nevytříděných odpadků. Přesto město zřejmě lepší služby nezavede. V jeho rozpočtu na příští rok prostředky na lepší recyklaci chybí.

Hnutí DUHA proto navrhuje, aby ministr životního prostředí Chalupa podpořil zavádění lepších recyklačních služeb v obcích v připravovaném zákoně o odpadech. Obce, které hodně třídí, by měly být zvýhodněny tím, že dostanou takzvanou recyklační slevu [2]: nižší poplatky za skládkování zbytkového odpadu. Recyklační sleva by motivovala obce, aby po vzoru úspěšných evropských sousedů rodinám usnadnily třídění – takže separovat odpad bude nejen správné, ale také snadné.

Podobný sběr tříděného odpadu přímo od domu [3] jako v Hradci Králové se přitom osvědčil v mnoha dalších obcích [4]. Například v Novém Boru se tak během jednoho roku pětinásobně zvýšily příjmy obce z vytříděných plastů. Odvozný systém sběru tříděných odpadů [5] je proto upřednostňován také platným Plánem odpadového hospodářství České republiky [6].

Česká republika recykluje asi 20 procent komunálního odpadu. Ale například Německo stejně využívá polovinu odpadu, Nizozemsko 60 procent a belgické Vlámsko dokonce 72 procent [7].


Ivo Kropáček, vedoucí programu Odpady v Hnutí DUHA, řekl:
„Ačkoli výsledky z Hradce Králové potvrzují, že přiblížení kontejnerů přímo k jednotlivým domům vede při minimálních nákladech k výrazně vyššímu třídění odpadů, město zřejmě lepší služby nezavede. V rozpočtu na příští rok prostředky na lepší recyklaci chybí.“

„Ministr Chalupa by měl proto do nového zákona o odpadech zařadit takzvanou recyklační slevu – obce, které hodně recyklují, by měly menší sazbu poplatků za skládkování odpadů. Recyklační sleva bude obce motivovat a pomůže vytvořit takový systém, aby třídit bylo nejen správné, ale také snadné.“


Kontakt:
Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, Hnutí DUHA, telefon 731 465 279, email barbora.slapakova@hnutiduha.cz
Radek Sokol, ředitel Hradeckých služeb a.s., telefon 602 452 340, email Radek.sokol@mariuspedersen.cz


Poznámky:
[1] Výsledky pilotního projektu na optimalizaci třídění recyklovatelných složek odpadů od občanů v Hradci Králové. Projekt probíhal od července 2010 do června 2011 v  historickém středu města, Svinarech a Malšově Lhotě.

[2] Recyklační sleva na poplatku za skládkování, viz. http://hnutiduha.cz/uploads/media/recyklacni_sleva.pdf

[3] Více o pytlovém sběru tříděných odpadů v publikaci Hnutí DUHA: Pytle pro lepší třídění, viz: www.hnutiduha.cz/uploads/media/pytle_pro_lepsi_trideni.pdf

[4] Příklady úspěšných příkladů nakládání s odpady v obcích v publikaci Hnutí DUHA: Vysoká míra recyklace, dostupná na www.hnutiduha.cz/uploads/media/uspesene_modely_nakladani_s_odpady_www.pdf

[5] Odvozný systém sběru znamená, že nádoby na třídění jsou přistaveny ke každému domu nebo bytu. Místo nádob se často používají plastové pytle. Docházková vzdálenost je proto nižší než 50 metrů a lidé se do třídění zapojují více, než v případě klasických kontejnerů.

[6] Nařízení vlády č. 197/2003, Sb. o Plánu odpadového hospodářství České republiky v závazné části pod bodem 4.e) uvádí: „upřednostňovat, při přípravě a financování projektů odpadového hospodářství, projekty infrastruktury pro odvozový systém sběru tříděného komunálního odpadu před ostatními projekty nakládání s odpady.“

[7] Lore Marien: Prevention and management of household waste in Flanders, OVAM, 2009, viz www.foe.co.uk/resource/event_presentations/2_lore_marien.pdf
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist