Radek Drahný "> Lesnická pochůzka - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lesnicka-pochuzka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Lesnická pochůzka

14. září 2006 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný
Správa KRNAP dnes uspořádala pro odbornou veřejnost lesnickou pochůzku. Více než 100 lesníků prakticky z celé republiky se sešlo ve Vrchlabí, aby se následně vydali po stopách České jednoty lesnické z roku 1906 po trase Vrchlabí, Špindlerova bouda, bouda U Bílého Labe, Hříběcí a Husí boudy.

V roce 1855 pořádala Česká jednota lesnická od 5. 8. do 8. 8. svou hlavní schůzi ve městě Vrchlabí. Podnikli dvoudenní vycházku na území panství Vrchlabí, Maršov a Jilemnice. V roce 1906 hraběte Rudolfa Morzína napadlo porovnat stav lesa oproti roku 1855 a svolal do Krkonoš lesní úředníky z celého Saska. Tak vznikla tradice lesnických pochůzek. Dnešní pochůzka se uskutečnila po 100 letech, během kterých krkonošské lesy prošly řadou rozsáhlých změn.

Na programu pochůzky bylo několik zastávek spojených s představením činností, které Správa KRNAP v krkonošských lesích provádí. Oficiální zahájení bylo u pamětního kamene holandské nadace Face (mezi Špindlerovou a Petrovou boudou), která v minulých letech finančně pomáhala zalesnit imisemi poškozené Krkonoše. Za jejího přispění se podařilo překonat jedno z nejsložitějších období pro krkonošskou přírodu. Bez této pomoci by obnova lesů neprobíhala tak intenzivně a s použitím zcela nových postupů a technologií. Dalším tématem byla těžební činnost. Bylo zopakováno, že hospodaření v národních parcích má jiná pravidla než v hospodářských lesích. Pojem „těžba“ v národním parku není spojen s finančním ziskem. Většina těžebních zásahů řeší chybná opatření z minulosti. Na mnoha místech národního parku jsou dnes přehoustlé stejnověké smrkové monokultury často nevhodného genetického původu. Náprava je možná pouze pomocí těžebních zásahů. Těžební činnost proto sehrává příznivou a nezastupitelnou roli ve snaze o obnovu lesních ekosystémů. Veškeré tyto snahy je nutno chápat jako dlouhodobé. Na Čertově strouze se lesníci věnovali vodním tokům a hrazenářským dílům, která zde naši předci postavili. Správa KRNAP na svém území spravuje přes 550 km vodotečí. Při vydatných srážkách je práce našich předků i naše dostatečně prověřována, což potvrdily i nedávné povodně. Praxe ukazuje, že o vodní toky je třeba pečovat, zejména čistit koryta, pečovat o břehové porosty a jejich skladbu nebo likvidovat splaveniny a vývraty. Po přesunu na Hříběcí boudy se lesníci seznámili s managementovými opatřeními prováděnými na lučních enklávách.

Význam dnešní lesnické pochůzky tkví ve výměně zkušeností a v prezentaci lesnických postupů, které jsou v národním parku velice odlišné v porovnání s hospodářskými lesy. Pracovníci odboru péče o les jsou přesvědčeni, že až naši následovníci za 100 let budou pořádat další lesnickou pochůzku, budou s naší dnešní prací spokojeni.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist