https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/letci-a-narodni-park-se-shodli-jak-dal-s-letanim-nad-krkonosemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP a Aeroklub ČR: Letci a národní park se shodli, jak dál s létáním nad Krkonošemi

5. května 2017 | Správa KRNAP a Aeroklub ČR
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Jak by mělo v budoucnu vypadat létání nad Krkonošským národním parkem po novelizaci zákona o ochraně přírody a krajiny se shodlo vedení Správy Krkonošského národního parku s prezidentem Aeroklubu ČR Vladimírem Machulou a ředitelkou Letecké školy Vrchlabí (majoritního vlastníka Letiště Vrchlabí) Šárkou Jorovou.

Především rozdílný pohled na jeden z paragrafů nedávno schválené novely zákona o ochraně přírody, který se týká létání nad územími národních parků v Česku, vyvolal v posledních týdnech značnou mediální odezvu. Na začátku tohoto týdne se proto ve Vrchlabí sešel ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka a jeho náměstci Jakub Kašpar a Hana Slavíčková s prezidentem Aeroklubu ČR Vladimírem Machulou a ředitelkou Letecké školy Vrchlabí Šárkou Jorovou k diskusi nad představami letců a potřebami ochrany přírody.

„Snadno jsme našli společnou řeč,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Prezentovali jsme naši představu o budoucích pravidlech pro létání nad národním parkem, kterou jsme představili už v září 2014 při meziresortních jednáních při přípravě novely zákona. Ta se týká především motorového létání, které by se v nižších partiích národního parku mělo odehrávat v minimální letové hladině 300 metrů nad povrchem a zhruba od linie Harrachov – Špindlerův Mlýn – Pec pod Sněžkou na sever v letové hladině 1000 metrů nad povrchem, a ukázalo se, že je to představa, kterou společně sdílíme.“

V bezmotorovém létání na kluzácích Správa KRNAP praktický problém nevidí a žádnou potřebu dodatečné regulace necítí. Provozování paraglidingu by mělo v Krkonoších probíhat beze změn, tedy na stejných lokalitách, jako dosud.

„Plánujeme vyvolání společného jednání s MŽP, národními parky a Úřadem pro civilní letectví (ÚCL) s tím, že naše zájmy se shodují a chtěli bychom je formulovat, tak aby následné Opatření obecné povahy vydávané Úřadem pro civilní letectví (ÚCL) tyto zájmy reflektovalo.“ říká prezident Aeroklubu ČR Vladimír Machula.

Vítáme také, že výklad Ministerstva životního prostředí potvrdil, že novela zákona o ochraně přírody a krajiny [1] po nabytí účinnosti po 1. červnu neznamená absolutní zákaz civilního létání nad územím národního parku do vydání opatření obecné povahy ÚCL, tedy že specifická regulace pro konkrétní národní parky začne platit až poté, co ÚCL zmíněné opatření vydá. „Jsme za tento výklad rádi,“ říká náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar. „Znamená to, že získáváme časový prostor k jednání s ÚCL o konkrétních pravidlech létání nad národním parkem.“

Poznámky:
[1] Jedná se o §16, odst. 1, písm. l: „Na celém území národních je zakázáno létat v rozporu s podmínkami stanovenými v opatření obecné povahy, vydaném podle jiného právního předpisu“ (zákona o civilním letectví).

Kontakty:
Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP, 724 175 927, jkaspar@krnap.cz, www.krnap.cz, www.facebook.com/spravakrnap
Vladimír Machula, prezident Aeroklubu ČR, 777 189 173, machula@aecr.cz, www.aecr.cz, www.facebook.com/aeroklubCR
Radek Drahný, tel: 737 209 900 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist