Tomáš Salov "> Lidé měli příležitost nahlédnout do hnízd sokolů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/lide-meli-prilezitost-nahlednout-do-hnizd-sokolu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP České Švýcarsko: Lidé měli příležitost nahlédnout do hnízd sokolů

13. června 2013 | Správa NP České Švýcarsko
Autor: Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
Dvě desítky zájemců mohly o uplynulém víkendu pozorovat pod vedením odborníků z národního parku České Švýcarsko sokoly na hnízdě. Dvě malé skupiny předem zaregistrovaných pozorovatelů měly příležitost nahlédnout do soukromí těchto pozoruhodných dravých ptáků. Sledování probíhalo z bezpečné vzdálenosti, za pomoci stativových dalekohledů. Pozorování sokolů pro veřejnost správa parku poprvé zorganizovala v roce 2012. Na základě dobrých zkušeností akci letos uspořádala znovu.

“Sokoli jsou velice ostražitá a plachá zvířata, při jejich pozorování jsme mimořádně opatrní a citliví, abychom je příliš nerušili,” říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Na straně druhé však představují ten nejkrásnější příklad úspěšného reintrodukčního programu, který také otevírá cestu pro návrat dalších druhů, které byly podobně jako sokoli v minulosti vyhubeny. I pro dobro jiných druhů lidé potřebují jejich příběhy znát.”

S ohledem na bezpečí hnízdících ptáků je počet pozorovatelů každý rok omezen na několik málo skupin po maximálně deseti účastnících. Správa parku však pořídila také filmové záběry, které si veřejnost může prohlédnout internetových stránkách správy parku www.npcs.cz.

Sokoli stěhovaví byli u nás v 70. letech minulého století vyhubeni v důsledku využívání pesticidů v zemědělství. Pesticidy se dostaly do těl drobnějších druhů ptáků, které jsou jejich kořistí. Následkem přijímání kontaminované potravy se pak již nemohli rozmnožovat a vyhynuli. Počátkem let devadesátých byli do přírody Českosaského Švýcarska navráceni a dnes zde tvoří nejsilnější středoevropskou populaci, která se odtud rozšiřuje také do dalších teritorií.
Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist