Karolína Šůlová "> Máchův kraj: první doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/machuv-kraj-prvni-dolozene-rozmnozovani-vlku-v-cechach-po-vice-nez-100-letech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Máchův kraj: první doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech

3. září 2014 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Jednoznačný důkaz podaly snímky z fotopastí, které na jaře kvůli dlouhodobým indiciím, že se tato vzácná šelma pohybuje v oblasti Máchova kraje [1], instalovali pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

„Poté, co naše fotopast v březnu zachytila vlka v blízkosti rybníka Břehyně [2] , instalovali jsme fotopasti v širším území. V červenci se pracovníkům Správy CHKO podařilo nalézt stopy odpovídající dospělému vlku a vlčatům. A koncem července vlče či vlčata a jejich rodiče vyfotografovala jedna z fotopastí několikrát. Na snímku je vždy pouze jediné vlče, ale v druhé půlce srpna jeden z lesníků pozoroval v jiné části Dokeska vlčici s několika vlčaty. Snímky jsou jednoznačným důkazem o rozmnožování vlků v této oblasti,“ vysvětluje Ladislav Pořízek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj.

„Je až symbolické, že se rozmnožování vlků podařilo potvrdit ve chvíli, kdy se území, ve kterém se pohybují, stalo po letech vyjednávání součástí chráněné krajinné oblasti [3]. V Máchově kraji jsou místa, která nemají daleko od prapůvodní české divočiny - slatiny a rašeliniště a podmáčené lesy. Lze to vnímat i tak, že se ochránci přírody i vlci shodli na tom, kde je příroda opravdu zajímavá,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Vlci do takové krajiny patří a mají důležitou roli. Jsou výborní lovci a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce, kteří nadměrným okusováním ničí v lesích mladé stromky. Za případné škody, které by vlci způsobili na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci.

Vlci byli v České republice vystříleni koncem 19. století. V posledních letech se začínají stejně jako do dalších států postupně vracet. Česká republika má dva základní zdroje pro obnovu výskytu: slovenskou a německo-polskou populaci. Do chráněné krajinné oblasti Beskydy přicházejí vlci ze Slovenska – v posledních několika letech ale spíš výjimečně, zejména kvůli pytlákům a migračním bariérám, jako jsou velké silnice. Na sever Čech by mohli vlci přicházet z oblasti Lužice.

Z evropských zemí žije nejvíce vlků na Iberském poloostrově (okolo 2000), v Itálii (okolo 800), karpatských pohořích a nebo na Balkáně (po ccca 5000). Jinde, jako ve Skandinávii, Francii a Německu jich přežívají pouze stovky.

Poznámky:

[1] Více najdete na: http://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/fotopast-prvni-jednoznacny-doklad-vyskytu-vlka-v-cechach/

[2] Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala leží asi 4 km od města Doksy. Spravuje ji Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Více najdete na: http://kokorinsko.ochranaprirody.cz/mzchu/npr-brehyne-pecopala/

[3] Chráněná krajinná oblast Kokořínsko se o 136 km 2 Máchova kraje rozšířila k 1.9.2014. Vznikla tak nová chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj. Máchův kraj je mimořádný svou přírodní rozmanitostí. Bohatá mozaika mokřadů, vodních ploch, lesních porostů i pískovcových skal hostí řadu druhů vzácných rostlin a živočichů. Některé se dokonce na jiných místech České republiky nevyskytují. U Máchova jezera a Břehyňského rybníka má své poslední lokality travina hrotnosemenka hnědá, na vlhkých loukách roste vzácný prstnatec plamatý. Masožravá rostlina tučnice česká a orchidej prstnatec český jsou dokonce místními endemity – jinde na světě je nenajdeme. Počet chráněných druhů dosahuje úctyhodné výše rovné stovky u rostlin a 165 u živočichů. Rybníky s rozsáhlými rákosinami vyhledává vzácný jeřáb popelavý. Na Dokesku hnízdí víc než deset párů tohoto krásného ptáka, nejvíc v České republice. Po více než 150 letech zde zahnízdil orel mořský. Jednoho z našich nejkrásnějších brouků – tesaříka alpského – můžeme v Čechách spatřit jen v bukových lesích Máchova kraje. Orientačně lze Máchův kraj vymezit přibližně linií mezi sídly Doksy-Jestřebí-Zahrádky-Srní-Zákupy-Hradčany-Kuřívody-Bělá pod Bezdězem-Bezděz, hranice se až na výjimky vyhýbá zastavěnému území, velká část území byla součástí vojenského výcvikového prostoru Ralsko.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist