https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mapovani-rysu-vlku-a-medvedu-pocty-se-snizuji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK: Mapování rysů, vlků a medvědů: počty se snižují

12. dubna 2012 | AOPK
Březnové mapování velkých šelem v Beskydech [1] potvrdilo, že počty těchto vzácných zvířat se během posledních let snížily. Podle hrubého odhadu zde žije kolem 10 rysů a 5 vlků, výskyt medvěda se – stejně jako vloni – prokázat nepodařilo.

„Už dva roky jsme nenašli žádný doklad o přítomnosti medvěda. Přitom medvědi se vrátili do Beskyd ze Slovenska již v 70. letech minulého století a od té doby zde byli zjišťováni každoročně. Ale všude, kde vlci, medvědi a rysové žijí, je zásadním problémem jejich nezákonný lov, tedy pytláctví. Jestliže se našim předkům podařilo velké šelmy úplně vyhubit, dnes, v horských lesích s mnoha cestami a stále dokonalejší loveckou technikou, je to mnohem jednodušší. Nejohroženější je medvěd, který je cennou trofejí,“ vysvětluje Dana Bartošová ze Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy, která mapování každoročně koordinuje.

„Zatímco medvědi a vlci u nás žijí jen v Beskydech, rysové se vyskytují na řadě dalších míst. I jejich počty se ale snižují. Zatímco v letech 1996 – 1998 se jejich početnost odhadovala na 100 - 150 jedinců, v roce 2006 činil odhad 65 - 100 kusů, aktuální je 80 - 100 jedinců,“ doplňuje Vladimír Hanzal z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Rys ostrovid, vlk obecný a medvěd hnědý se v ČR nesmí lovit. Problémem je však nelegální lov a také silnice s hustým provozem. CHKO Beskydy byla po vstupu do Evropské unie v roce 2004 zařazena mezi evropsky významné lokality (EVL) velkých šelem.

„Snažíme se chránit prostředí, kde velké šelmy žijí, financujeme jejich výzkum [2], vysvětlujeme lidem, že šelmy do přírody patří, chovatelům se hradí škody na hospodářských zvířatech [3]. Pokud si však náš stát neporadí s pytláctvím na vzácných a chráněných šelmách, přijdou veškeré vynaložené finanční prostředky a energie nazmar,“ uzavírá Dana Bartošová ze Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Poznámky:
[1] Přítomnost velkých šelem v Beskydech letos zjišťovalo 75 profesionálních i dobrovolných ochránců přírody. Kvůli množství sněhu byl pohyb účastníků akce omezen jen na přístupnější části hor. Bylo získáno 13 údajů o výskytu rysů (v roce 2010 - 33 údajů, 2011 - 10) a 12 údajů o výskytu vlků (2010 – 11, 2011 - 11). Rysové a vlci byli identifikováni podle nálezu stop, trusu a zbytků kořisti. Vzhledem k různým datům nálezů, různému stáří pobytových znaků a velké pohyblivosti šelem, lze jejich současný počet v CHKO Beskydy pouze odhadovat. Výsledky mapování budou uloženy do centrální databáze Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a využity při ochraně přírody.
[2] V současné době probíhá projekt „Monitoring velkých šelem v EVL Beskydy“)
[3] Vyplácení náhrady škody způsobené některými vybranými zvláště chráněnými druhy živočichů upravuje zákon č. 115/2000 Sb.

Kontakt:
Dana Bartošová, e-mail dana.bartosova@nature.cz, 607 837 854
Vladimír Hanzal, e-mail Vladimír.hanzal@nature.cz, 283 069 114 
Karolína Šůlová, e-mail karolina.sulova@nature.cz, 724102406

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.

Kaplanova 1931/1, Praha 11 – Chodov, 148 00, telefon 283 069 242, e-mail: aopkcr@nature.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist