Jan Piňos "> Ministr Brabec by měl zítra v Bruselu hájit české zájmy, tedy snížení fosilní závislosti. Do pařížské konference zbývá 73 dní - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-brabec-by-mel-zitra-v-bruselu-hajit-ceske-zajmy-tedy-snizeni-fosilni-zavislosti-do-parizske-konference-zbyva-73-dni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Ministr Brabec by měl zítra v Bruselu hájit české zájmy, tedy snížení fosilní závislosti. Do pařížské konference zbývá 73 dní

17. září 2015 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Zítra se v Bruselu sejdou evropští ministři životního prostředí. Budou jednat o společné pozici států EU pro klíčovou klimatickou konferenci o změně klimatu v Paříži. Do jejího zahájení zbývá jen 73 dní.

Evropská unie má nyní společný pouze plán snížit emise skleníkových plynů (tedy závislost na fosilních palivech) o 40 procent do roku 2030 a zároveň snížit spotřebu energie a zvýšit podíl obnovitelných zdrojů. Dlouhodobý závazný cíl unie nemá, EU parlament pouze deklaroval potřebu snížení emisí o 80 - 95 procent do roku 2050. Ministři životního prostředí by měli využít příležitosti a shodnout se, že to musí změnit.

Konec konců řada ministrů, kteří zítra dorazí do Bruselu, se může pochlubit vlastními zákony a plány, které jdou nad rámec společných dohod a zvýhodňují jejich země v rozvoji nových průmyslových odvětví. Podniky v těchto zemích totiž mají jistotu pro investice a znají státní politiku dostatečně dopředu.

Český ministr životního prostředí Richard Brabec by měl usilovat o to, aby se ČR přidala k těmto úspěšným zemím. Zatím se však může prezentovat jen připravovaným antifosilním zákonem, který vláda slíbila už při svém vzniku. Nyní je šance, aby vláda před pařížskou konferencí schválila koncept zákona a finální znění prosadila v parlamentu příští rok.

Británie má takový zákon od roku 2008 a podařilo se jí už snížit závislost na fosilních palivech o celou pětinu a podobně i spotřebu energie. Francie přijala antifosilní zákon letos a kromě výrazného snížení emisí předpokládá i pokles spotřeby energie na polovinu. Podobný zákon přijali také v Dánsku, Finsku, Rakousku či Švédsku. Analogická pravidla má také nejprůmyslovější německý region - Severní Porýní-Vestfálsko.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Významné státy EU - jako Francie, Německo, Británie či Švédsko - si stanovují dlouhodobé cíle pro snížení závislosti na dovozu ropy a plynu i na uhelných dolech. Tamní podniky tak mají proti našim výhodu, neboť znají nadlouho dopředu státní politiku. Ministr životního prostředí by měl tedy hájit český zájem a požadovat jasný výhled i pro české podniky. Toho však nedosáhne jen v Bruselu, ale zejména doma - tím, že prosadí český antifosilní zákon, který nás nasměřuje do skupiny úspěšných států."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel, telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Piňos, tel: 731 465 279
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist