https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-chalupa-zablokoval-dialog-o-sumave-2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Šumava PRO: Ministr Chalupa zablokoval dialog o Šumavě

28. listopadu 2011 | Šumava PRO
Zástupci platformy ŠumavaPro jsou překvapeni tím, že ministr Tomáš Chalupa v pátek náhle zrušil dnešní jednání k zákonu o Národním parku Šumava /1/.Využití názoru vědců k přerušení dialogu považuje ŠumavaPro za nevěrohodné a účelové.

ŠumavaPro se ztotožňuje s výhradami Stínové vědecké rady k dosavadnímu průběhu jednání u kulatých stolů /2/. Ministr Chalupa dosud všechny zásadní připomínky vědců i platformy ŠumavaPro ignoroval. Doposud vycházel ministr velice vstříc odpůrcům ochrany přírody. Požadavky platformy ŠumavaPro a vědců sice vyslechl, ale v návrhu zákona se neobjevily /3/. Současně se nikdy nesnažil o skutečný dialog a nalezení řešení přijatelného pro všechny. Výzva vědců, aby to na posledním kulatém stole napravil a zabránil tak krachu vyjednávání o šumavském zákoně, byla proto plně na místě. Ministr ovšem místo toho jednání zrušil.

Zástupci ŠumavaPro opakovaně ministra upozorňovali, že nemohou souhlasit s návrhem zákona, který by v podstatě Národní park Šumava zlikvidoval, protože:
* V definici cílů národního parku klade na roveň ochranu přírody a developerské projekty.
* Zmenšuje území ponechané přírodě místo toho, aby je zvětšoval. Na posledním jednání ministr souhlasil dokonce s tím, že první bezzásahová zóna parku bude mít pouhých 20%.
* Klíčová rozhodnutí o národním parku svěřuje výboru, ve kterém má stát pouhá dvě místa z devíti, a navíc je v něm naprosto nevhodně řešeno zastoupení vědců.
* Nereguluje stavební činnost v národním parku /4/.
* Převádí státní pozemky ve třetích zónách na obce, čímž dává prostor pro vznik „developerských zón“ uvnitř národního parku.

Na zásadní nedostatky zákona, které by ohrozily Národní park Šumava a absenci komunikace ze strany ministra Tomáše Chalupy, upozornilo i Centrum pro výzkum biodiverzity /5/.

Platforma ŠumavaPro je nadále připravena o podobě zákona o Národním parku Šumava jednat a znovu žádá ministra Tomáše Chalupu o řešení kritických nedostatků návrhu zákona.

Senátor Miroslav Krejča, který je jedním z představitelů platformy ŠumavaPro, k tomu říká: „Po úvodní výzvě, na základě které vznikla letos na jaře platforma „ŠumavaPro“, jsme mimo jednání u tzv. kulatého stolu oficiálně dvakrát pana ministra oslovili a jasně formulovali své výhrady a připomínky k projednávanému návrhu zákona o Národním parku Šumava a k dění na Šumavě. Ani jednou jsme ale neobdrželi jakoukoli relevantní reakci a odpověď. Přesto i nadále obecně považujeme jednání za nejlepší cestu jak dosáhnout potřebného konsensu. Je to teď jen a jen na panu ministrovi a jeho týmu, zda se vrátíme k jednacímu stolu nebo bude dialog probíhat jinak a na jiných místech. Za zásadní ale považujeme v prvé řadě konkrétní a dokumentovanou reakci na všechny naše výhrady a připomínky, které jsme panu ministrovi sdělili.“

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek, který se za platformu ŠumavaPro jednání zúčastňuje, říká: „Zrušení jednání kulatého stolu je pro nás nepochopitelné a obáváme se, že ministr Chalupa tak vědomě a úmyslně zahazuje příležitost k dosažení dohody o podobě zákona.“

Kontakty:
Miroslav Krejča: krejcam@senat.cz , 724 432 857
Zdeněk Vermouzek: verm@birdlife.cz, 773 380 285


/1/ http://www.mzp.cz/cz/news_111125_Sumava

/2/ http://www.infodatasys.cz/sumava/TZ_11-11-25.pdf

/3/ Jiným příkladem je způsob vyjednávání o zonaci – její projednání se starosty obcí trvalo 4 týdny, na projednání s vědci dal ministr Chalupa 3 dny, se zástupci platformy ŠumavaPro ji podrobně neprojednával vůbec.

/4/ Poslední předložená verze zákona (z 21.11.2011) umožňuje provádět stavby pro turistiku dokonce i v první zóně národního parku. Tyto „stavby pro turistiku“ nejsou přitom nijak definovány a mohou se pod nimi skrývat i hotely a penziony. Přitom platný zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje ve všech národních parcích ČR umísťování jakýchkoliv staveb do první zóny (zóny nejpřísněji chráněné). Návrh ministra Chalupy také nestanovuje žádná regulační pravidla pro výstavbu v zastavitelném území obcí ani pravidla pro limit rozšiřování zastavitelného území obcí. Národnímu parku tak v budoucnu hrozí vlna výstavby jednoúčelových apartmánových domů a penziónů, která ze Šumavy udělá přehuštěnou a tuctovou rekreační zónu.

/5/ www.infodatasys.cz/sumava/cbdr_11-11-24.pdf
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist