Markéta Ježková "> Ministr Jurečka jednal s ředitelem EFSA Urlem o bezpečnosti potravin a aktuálních problémech, například o fipronilu ve vejcích - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-jurecka-jednal-s-reditelem-efsa-urlem-o-bezpecnosti-potravin-a-aktualnich-problemech-napriklad-o-fipronilu-ve
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Ministr Jurečka jednal s ředitelem EFSA Urlem o bezpečnosti potravin a aktuálních problémech, například o fipronilu ve vejcích

12. září 2017 | MZe ČR
Autor: Markéta Ježková
Možnosti spolupráce mezi Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) a Českou republikou byly tématem dnešního jednání ministra zemědělství Mariana Jurečky a výkonného ředitele EFSA Bernharda Urla. Hovořili také o tom, jak ji dále rozvíjet, o možném zapojení českých vědců do vědeckých panelů EFSA a rovněž o aktuálních problémech, jako je fipronil ve vejcích, africký mor prasat a salmonela v chovech nosnic.

„Pana ředitele Urla jsem informoval, že kontrolujeme všechna vejce a vaječné výrobky dovážené do Česka ze zahraničí. Na trh je možné je uvést až poté, kdy příjemce prokáže, že fipronil neobsahují. Hovořili jsme i o tom, že při mimořádné kontrolní akci se naše Státní veterinární správa zaměřuje na používání pesticidů v chovech zvířat s ohledem na následné hodnoty reziduí pesticidů v živočišných tkáních a produktech,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Jsem rád, že jsem s panem ministrem Jurečkou absolvoval užitečné jednání o klíčových oblastech naší práce, včetně bezpečnosti potravin a boje proti nemocem zvířat. Díky mojí návštěvě a rozhovorům jsme posílili úzkou spolupráci mezi EFSA a Českou republikou,“ uvedl Bernhard Url.

EFSA vznikl v roce 2002 v reakci na řadu potravinových krizí v Evropě (dioxiny, BSE). Jeho cílem je přispívat k ochraně obyvatel před možnými riziky souvisejícími s potravinovým řetězcem. Úřad poskytuje orgánům EU nezávislá vědecká stanoviska, vědeckou a technickou podporu pro legislativní a politickou činnost v oblastech, které mají přímý nebo nepřímý vliv na bezpečnost potravin a krmiv.

Základem vnitřní struktury EFSA jsou vědecké panely a vědecký výbor tvořené nezávislými odborníky vybranými na základě jejich odborných znalostí a zkušeností. Úřad by nemohl pracovat bez spolupráce s členskými státy. Důležitou roli v tomto ohledu hrají Poradní sbor, který tvoří zástupci jednotlivých členských států a v roli pozorovatelů i zemí kandidátských, a Focal Points, tedy Koordinační místa pro vědeckou a technickou spolupráci s EFSA. V ČR činnost tohoto místa zajišťuje Úřad pro potraviny - Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství. Ten mimo jiné zajišťuje oboustrannou spolupráci a komunikaci mezi EFSA a organizacemi a jednotlivci v členských státech EU.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist