https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministr-prumyslu-a-obchodu-martin-riman-navstivil-severoceske-doly
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman navštívil Severočeské doly

27. února 2007 | MPO ČR
Těžba hnědého uhlí je v České republice nadále nezastupitelná. Stabilita a bezpečnost dodávek uhlí, při minimalizaci dopadů těžby na životní prostředí a život obyvatel v regionu je prioritou. Usnesení vlády z roku 1991, které stanovuje tzv. územní ekologické limity těžby, je vzhledem ke změně vlastnických poměrů bezpředmětné. O rekonstrukci závazných linií omezení těžby na dole Bílina by mohla jednat vláda. Takovou představu dnes prezentoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman při své návštěvě Dolu Bílina společnosti Severočeské doly, největšího producenta hnědého uhlí v České republice.

Ministr Martin Říman se na dnešní návštěvě Severočeských dolů sešel s představiteli největšího českého producenta hnědého uhlí. Při prohlídce provozu na Dolu Bílina jej doprovázel generální ředitel a předseda představenstva Severočeských dolů Jan Demjanovič. Ministr se během návštěvy podrobně seznámil s problematikou krátkého úseku tzv. těžebních limitů na dole Bílina. "V době, kdy Pithartova vláda stanovila těžební limity, se situace diametrálně lišila od současné. Těžební společnosti tehdy byly státními podniky a vládní usnesení pro ně bylo tudíž závazné. Jejich přeměnou na akciové společnosti se stalo usnesení o těžebních limitech bezpředmětné," uvedl ministr Říman.

Ministr Říman byl při prohlídce těžebního území informován, že pro život obcí v blízkosti postupu dolu Bílina neznamená případné přehodnocení těžebních limitů žádné významnější dopady. Prostor zamýšleného postupu je neobydlený, území je nevratně poškozeno předchozím hlubinným dobýváním a těžba a následná rekultivace přinese území i okolním obcím nové příležitosti. "Po dnešní obhlídce území ležícího před i za takzvanými těžebními limity si myslím, že by o možnostech pokračování těžby na Bílině mohla jednat vláda. Limity byly původně opatřením na ochranu lidských sídel a touto těžbou by žádné lidské sídlo ohroženo nebylo," uvedl ministr Říman.

To potvrdil také generální ředitel Severočeských dolů Jan Demjanovič. "Na Dole Nástup Tušimice z dlouhodobého pohledu s přehodnocením stávajících limitů nepočítáme. U Dolu Bílina je naší výhodou, že na pozemcích zamýšlených pro další těžbu nejsou žádná lidská sídla. Je zde pouze zdevastovaná neobdělávaná krajina. Přesto provádíme na tomto území ekologické výzkumy a veškerá hodnotná fauna i flóra bude ochráněna," řekl generální ředitel Demjanovič.

Ministr Martin Říman při své návštěvě ocenil přístup Severočeských dolů k podpoře regionu. Severočeské doly patří mezi největší zaměstnavatele v regionu s průměrnou měsíční mzdou přesahující dvacet tři tisíce korun. Vedle toho každoročně Severočeské doly přispívají na projekty městům, obcím a kraji částkou ve výši téměř 65 milionů korun.


Informace o společnosti:
Severočeské doly a. s. (SD) vznikly v roce 1994 spojením Dolů Bílina a Dolů Nástup Tušimice. Předmětem podnikání je těžba, úprava a odbyt hnědého tzv. nízkosirnatého tříděného a energetického uhlí. Majoritním akcionářem je energetická společnost ČEZ. SD těží v Severočeské hnědouhelné pánvi v lokalitách Tušimice a Bílina. Tržním podílem 45 % dominují trhu v ČR. Společnost ročně produkuje řádově 20 milionů tun uhlí, zaměstnává téměř 4 tisíce osob, další tisíce v dceřiných a dodavatelských firmách.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist