https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mladi-vedci-v-jihomoravskem-kraji-se-ucili-likvidovat-ropnou-havarii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Recykohraní: Mladí vědci v Jihomoravském kraji se učili likvidovat ropnou havárii

22. listopadu 2018 | Recykohraní
Autor: Jana Čechová, tel: 603 574 631
Vzdělávací program Recyklace očima mladého vědce zavítal v průběhu října a listopadu do 4 škol v Jihomoravském kraji. Konkrétně do Základní školy Znojmo, ZŠ Marie Kudeříkové ve Strážnici, ZŠ Rousínov a ZŠ Dambořice. Cílem programu je vést děti ve školách k třídění a recyklaci baterií a elektroodpadu. K důležitosti ochrany přírody však jeho lektoři přistupují mnohem hlouběji. Ukazují žákům vliv člověka na přírodu a vedou je k tomu, aby si uvědomili, jaké mohou být následky nevhodného lidského chování. Organizátorem je obecně prospěšná společnost Recyklohraní. Finančně byl podpořen Krajským úřadem Jihomoravského kraje.


S Mladým vědcem zapomeňte jen na nudnou na teorii, výuka je vedena badatelsky, součástí jsou hravé pokusy, a hlavně podpora kritického myšlení. Žáci pozorují přírodu v terénu i v učebně, osvěžují si mezipředmětové vazby. Například měří pH a teplotu vody a zjišťují její čistotu. Prostřednictvím jednoduchého pokusu poznávají, jak funguje čistírna odpadních vod, nebo jak se likviduje ropná havárie.

„S výjezdním programem Recyklace očima mladého vědce jsme letos na školách Jihomoravském kraji také díky finanční podpoře kraje. Naši lektoři vedou děti k tomu, aby si dokázaly uvědomit dopady chování člověka na přírodu, a společně hledají východiska co, proč a jak je potřeba dělat jinak, co může udělat pro ochranu přírody v běžném životě každý z nás,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní o. p. s.

Výukový program Recyklace očima mladého vědce se věnuje tematickým okruhům: recyklace a vodní svět, recyklace a půda, recyklace a vzduch a detailně pak recyklaci elektrospotřebičů. Je koncipovaný jako jednodenní či vícedenní, vhodný pro projektové dny, školy v přírodě, adaptační kurzy (náplň volnočasové části dne). Naplňuje průřezové téma předmětu Environmentální výchova.

Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tématikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál tzv. Ekoabecedy. Zájemci o praktickou výuku třídění a recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do října 2018 se do programu zdarma registrovalo 3 660 škol. Bližší informace o aktivitách v rámci projektu, včetně fotogalerie lze najít na stránkách www.recyklohrani.cz nebo na www.facebook.com/recyklohrani .

Program je podporován kolektivními systémy ASEKOL, ECOBAT a ELEKTROWIN.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist