Jan Rovenský "> MUS to s limity vzdala, teď je na řadě Říman. Horní Jiřetín se bourat nebude - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mus-to-s-limity-vzdala-ted-je-na-rade-riman-horni-jiretin-se-bourat-nebude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Sdružení Kořeny a Greenpeace: MUS to s limity vzdala, teď je na řadě Říman. Horní Jiřetín se bourat nebude

3. července 2007 | Sdružení Kořeny a Greenpeace
Autor: Jan Rovenský, tel: 723 623 238
Společná tisková zpráva Sdružení Kořeny a Greenpeace

 – Mostecká uhelná společnost dnes v tiskové zprávě přiznala, že územně ekologické limity těžby hnědého uhlí platí a jsou pro její činnost překážkou. Dosud trvala na tom, že horní zákon je nadřazen usnesení vlády o limitech, a proto je společnost nemusí respektovat. Sdružení Kořeny a Greenpeace vítají rozhodnutí MUS nerealizovat projekt vystěhování obyvatel Horního Jiřetína, které považují za vítězství místních občanů. Snahu MUS „přehodit horký brambor“ do Strakovy akademie obě neziskové organizace přivítaly – stanovisko vlády k prolomení limitů je dáno jejím programovým prohlášením a je jednoznačně negativní. Stejně se navíc v nedávném průzkumu CVVM vyjádřily dvě třetiny občanů a Kořeny ani Greenpeace nevěří, že by vláda názor voličů v této věci jednoduše ignorovala.
„Rozhodnutí MUS naznačuje, že si  v červnu loňského roku ukousla větší sousto, než byla schopna sníst,“  říká Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR. „Teď zbývá jediné. Odepsat ložisko pod Horním Jiřetínem a dát tak místním lidem záruku, že to v budoucnu pan Tykač nebo někdo jiný nezkusí znovu,“ upozorňuje Jana Doležalová ze sdružení Kořeny.
Těžba za limity v dole ČSA a případně i v dole Bílina by byla z mnoha důvodů nežádoucí. Znamenala by vážné likvidaci Horního Jiřetína, ohrožení Litvínova a ekologicky cenné údolní nivy u Mariánských Radčic. Vedla by k budování nových uhelných elektráren, které patří ke klíčovým českým zdrojům emisí CO2 a zásadně  tak přispívají ke globální změně klimatu.
„Další rozvoj uhelné energetiky by z České republiky udělal uhelný skanzen Evropské unie,“ doplňuje Jan Rovenský. „Ohrozili bychom závazek EU snížit do roku 2020 emise oxidu uhličitého o 20%, vyrábět 20% energie z obnovitelných zdrojů a stejné procento ze současné spotřeby ušetřit. Pokud jde o sociální a ekonomické dopady případného ukončení těžby, je třeba říci, že prolomením limitů by došlo pouze k odložení, nikoli k odstranění uvedených problémů.“ Doležalová ze sdružení Kořeny doplnila: "Prolomení limitů by vedlo jen k prodloužení problému strukturální nezaměstnanosti do roku 2122. V regionech, ve kterých došlo k ukončení těžby nezaměstnanost naopak klesá. U nás je to doloženo na příkladu Chabařovic. Zde také těžaři strašili drastickým nárůstem nezaměstnanosti. Chabařovicko se na místo toho dostalo z dlouholeté krize a dnes je poměrně dobře prosperující oblastí s nižší nezaměstnaností než okolní části pánve, v nichž těžba pokračovala dál."
    
 
Poznámky pro editory:

1)    Jen osm procent Čechů podporuje prolomení limitů těžby uhlí: Dvě třetiny občanů s těžbou za limity nesouhlasí. Viz http://www.greenpeace.cz/media/zpravy.shtml?x=2014760.

Kontakt:

Jan Rovenský, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR
telefon: 723 623 238, e-mail: jan.rovensky@cz.greenpeace.org

Karel Dolejší, tiskový mluvčí Greenpeace ČR
telefon: 603 443 140, e-mail: karel.dolejsi@cz.greenpeace.org

Ing. Miroslav Otcovský, člen výboru o.s. Kořeny
telefon:  777 205 704, e-mail:  otco@seznam.cz

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist