https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-becvu-se-vali-dalsi-pohroma-vlada-se-chysta-schvalit-prehradu-skalicka
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Na Bečvu se valí další pohroma: vláda se chystá schválit přehradu Skalička

12. ledna 2021 | Strana zelených
Viník zářijové otravy Bečvy stále nebyl nalezen a na Bečvu se valí další pohroma. Vláda se chystá schválit aktualizaci dokumentu Politka územního rozvoje České republiky, což je závazný dokument územního plánování pro celou zemi. A v něm se doposud evidovaný záměr “suchá nádrž Teplice”, což je označení protipovodňového opatření v podobě suchého poldru, mění na “vodní dílo Skalička”. Co tato změna terminologie fakticky znamená?

“Jedná se o záměr stavby přehrady. To je opravdu poslední věc, co těžce zkoušená Bečva a lidé žijící v jejím okolí teď potřebují,” uvedl spolupředseda Zelených Michal Berg. “Vodní dílo by zničilo další cenné ekosystémy a místa pro život vzácných rostlin a živočichů. Místo lití betonu do krajiny by politici radši měli udělat vše pro vyšetření a zamezení ekologických havárií na Bečvě,” dodal Berg.

Přehrada Skalička má mít protipovodňový účel. Odborníci však již před rokem představili alternativu v podobě suchého poldru, tedy plochy, do které se případná povodňová vlna rozlije. “Je prokázáno, že je to stejně účinná ochrana proti povodním, ale mnohem šetrnější k řece a jejímu okolí. Bečva je poslední štěrkonosná řeka v Česku a pokud ji vláda přehradí, navždy zničí její hodnoty,” uvedl Michal Berg.

Kromě ekologické škody může přehrada ohrozit také turistické cíle – Zbrašovské jeskyně nebo prameny minerálních vod v Teplicích nad Bečvou. “Lázně i Hranický kras jsou důležité zdroje turistického ruchu a tedy i pracovních míst a jejich ohrožení by regionu nepřineslo nic dobrého,” okomentoval to Michal Berg. “Dovedete si představit, že by ta přehrada už stála a byla by plná otrávené vody z otrávené Bečvy? Z ekologické havárie desetiletí by rázem, byla havárie století,” dodává.

Bečva je nyní ve středu zájmu všech politiků i běžných občanů. Ti by tedy měli svůj názor vládě vyjádřit a stavbu přehrady odmítnout. Až do poloviny února je možné Ministerstvu pro místní rozvoj posílat připomínky. Meziresortní řízení pro kraje, úřady a ministerstva končí už 18. ledna.

Rada Olomouckého kraje se v pondělí 11. ledna ve svém vyjádření v rámci připomínkového řízení k aktualizaci Politiky územního rozvoje vyjádřila k této změně negativně, jelikož není prokazatelně vyloučena maximální varianta stálé zásobní nádrže. Souhlasí jen se změnou lokalizace záměru z „Teplice“ na „Skalička“. „Jsem velmi rád, že Rada Olomouckého kraje věnuje problematice Skaličky náležitou pozornost a uvědomuje si možné negativní následky navrhované změny terminologie. Je správné, že se proti ní ohradila,“ komentuje krajský zastupitel a předseda krajské komise životního prostředí Daniel Řezníček (Zelení, zvolen za uskupení Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj).

Podrobnosti o škodlivosti plánu na přehradu Skalička a alternativě v podobě suchého poldru najdete na www.spojenabecva.cz

Zelení se věnují ekologické havárii na Bečvě od prvního momentu a připravili návrh, jak takovým katastrofám předcházet. Zjistěte o něm více a podpořte ho podpisem petice: www.spravedlnostprobecvu.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist