https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/navrh-zakona-o-narodnim-parku-sumava-je-velke-zklamani
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Věci veřejné: Návrh zákona o Národním parku Šumava je velké zklamání

30. listopadu 2011 | Věci veřejné
Podoba nového zákona, který měl vyřešit problémy kolem Národního parku Šumava tak, jak ji představilo ministerstvo životního prostředí je velké zklamání. Tak to spolu s odborníky vnímá poslanec za Věci veřejné a jeden ze signatářů výzvy Na záchranu NP Šumava Viktor Paggio.

„Zdálo se, že pan ministr má upřímnou snahu naslouchat argumentům odborníků i veřejnosti. Ukázalo se, že to byly plané naděje,“ konstatoval poslanec. „Jím předložená verze zákona se nápadně podobá návrhu, který vytvořil Plzeňský kraj, a jenž byl širokou veřejností kritizován a odmítnut, protože by prakticky znamenal likvidaci Národního parku Šumava. Jde o návrh značně nevyvážený, který míří směrem průmyslového využití Šumavy. To nemůžeme připustit, národní park máme přeci proto, abychom zachovali alespoň kousek neporušené přírody.“

Viktoru Paggiovi vadí také velké pravomoci, které by takto sepsaný zákon dal obcím. „Šumavský park je národním bohatstvím, a proto v něm musí vždy mít hlavní slovo stát. Pokusy podřídit park kontrole místní samosprávy – starostů, případně, považuji za nešťastný,“ vysvětlil „véčkařský“ politik. „Starostové místních obcí jsou samozřejmě skupinou, se kterou je třeba zásadní rozhodnutí týkající se parku konzultovat, ale nemohou ho vést. Jak trefně poznamenal jeden z ochránců přírody při mé návštěvě blokády na Ptačím potoce: Je to jako by lidé, co žijí na Národní třídě, chtěli rozhodovat o tom, co se bude hrát v Národním divadle. Nezapomínejme také, že obce díky své poloze pobírají dotace. Obce na Šumavě mají výrazně lepší příjmy než srovnatelná sídla mimo národní park.“

Dá se ještě nějak zákon o Národním parku Šumava ovlivnit? „Samozřejmě že ano,“ potvrdil Viktor Paggio. „Pokud by podobný návrh ministr podal, možnosti na nápravu jsou v legislativním procesu. Já ale věřím, že ministr Chalupa bude pokračovat v seriozní debatě, ve které budou mít hlavní slovo věcné argumenty a názory odborníků a díky tomu se dobereme takové podoby zákona, která bude respektovat potřeby obcí stejně jako potřeby přírody.“

Zejména představitele neziskových organizací zaskočilo, že ministr životního prostředí zrušil plánované jednání o podobě zákona. "Zrušení jednání kulatého stolu je pro nás nepochopitelné a obáváme se, že ministr Chalupa tak vědomě a úmyslně zahazuje příležitost k dosažení dohody o podobě zákona," uvedl Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. "Pokud pan ministr diskusi obnoví, jsme připraveni znovu hledat pro všechny přijatelná východiska, ať již v rámci kulatého stolu nebo při slibovaných separátních jednáních. Dosud jsme ale žádnou takovou pozvánku nedostali."

Pavel Reichard
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.
,

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist