Tiskové zprávy
Greenpeace: Nebezpečné hračky z PVC stále v prodeji! Greenpeace požaduje jejich stažení
Ftaláty, které se používají pro změkčování jinak tvrdého PVC, patří mezi nebezpečné látky. Mohou vyvolávat řadu negativních zdravotních účinků, např. poškození varlat, jater a ledvin. Greenpeace se proto zasazuje o co nejrychlejší zákaz rizikových hraček z PVC měkčených nebezpečnými ftaláty. Již v prosinci 1999 vydala Evropská komise okamžitý zákaz ftaláty měkčených hraček z PVC určených pro vkládání do úst (2). Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu pak v květnu 2000 doporučil úplný zákaz všech hraček a předmětů z PVC pro děti do 3 let obsahujících ftaláty.
Vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 27. února 2001 bohužel, na rozdíl například od Slovenska a Rakouska, zakazuje prodej pouze nepatrného množství hraček z PVC, které jsou určeny speciálně pro vkládání do úst. Ostatní hračky pro nejmenší mají být pouze alibisticky označeny nápisem "Varování - nevkládat do úst na delší dobu, mohou se uvolňovat ftaláty nebezpečné pro zdraví dítěte" (3).
"Úkolem ministra zdravotnictví není varovat rodiče, že hračky zakoupené v běžném obchodě jsou nebezpečné, ale nepřipustit jejich prodej," prohlásil MUDr. Miroslav Šuta z Greenpeace a dodal, že Ministerstvo zdravotnictví bohužel při řešení problému nebezpečných produktů z PVC dlouhodobě selhává.
Díky informační kampani Greenpeace apelující na rodiče, aby hračky z PVC nekupovali, stáhly před vánocemi 2000 tyto hračky ze svých pultů obchodní domy KOTVA a TESCO. Firmy Krone, Carrefour a McDonald´s se dobrovolně zavázaly, že hračky z PVC prodávat nebudou. Na základě výzvy Greenpeace se rovněž Jitex Písek rozhodl pozastavit výrobu kojeneckých plenkových kalhotek s PVC (4).
"Věříme,
že společnost Julius Meinl stáhne z prodeje všechny rizikové hračky
z PVC," prohlásil MUDr. Šuta a dodal, že firma musí českým zákazníkům,
zaručit stejnou míru ochrany zdraví jako v sousedním Rakousku, kde je
prodej podobných hraček úplně zakázán.
Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR
Další
informace:
MUDr.
Miroslav Šuta, koordinátor projektu Toxické látky a zdraví
mobil: 0603/443 140
tel: 02/2432 9667
e-mail: msuta@cz.greenpeace.org
Poznámky
pro redakce:
(1) Tisková zpráva Greenpeace ze 15. listopadu 2000, http://www.greenpeace.cz/release/00/001115.htm
(2) Dne 7. prosince 1999 vydala Evropská komise naléhavý zákaz všech hraček pro děti do 3. let z měkčeného PVC, jež obsahují ftaláty a jsou svou povahou určeny ke vkládání do úst. (Rozhodnutí Evropské komise 1999/815/EEC) Členské státy EU měly 10 dnů na uvedení rozhodnutí Komise EU do praxe.
(3)
Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 84/2001 Sb. o hygienických požadavcích
na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let, Sbírka zákonů ČR, částka
31 ze dne 27. února 2001.
http://www.mvcr.cz/sbirka/2001/sb031-01.pdf
(4) Tisková zpráva Greenpeace ze dne 17. června 2001, http://www.greenpeace.cz/release/01/010617.htm