https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nespalujte-doma-plasty-upozorni-letak-obyvatele-nekolika-obci-na-ustecku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Nespalujte doma plasty, upozorní leták obyvatele několika obcí na Ústecku

20. prosince 2011 | Arnika

Právě v těchto dnech, kdy Ústecký kraj často trápí smogové situace, dostanou obyvatelé Ludvíkovic do schránek informační leták k tématu spalování odpadů v domácích topeništích.

"Distribucí letáků přímo do domácností reagujeme na špatné ovzduší v kraji. Věříme, že informace o tom, jak se spalování nevhodného odpadu podílí na této situaci, přispějí k jejímu zlepšení. Letáky nabízíme i dalším obcím, z nichž některé o ně již projevily zájem," uvedl koordinátor projektu Topíme ohleduplně k přírodě i sousedům v Ústeckém kraji Kamil Repeš ze sdružení Arnika.

Dnes a denně slyšíme, že jsou na různých místech naší republiky překračovány limity pro polétavý prach (PM10). Ne všichni si ale uvědomují, že kromě hlavních původců, jakými jsou průmysl a automobilová doprava, mohou být významným zdrojem tohoto znečištění také domácí topeniště. Z letáku (http://www.arnika.org/download/download-27) nazvaného ,,Čím topíte, to dýcháte" se občané například dozví, jak mít doma teplo a neznečišťovat přitom zbytečně ovzduší nebo jak se bránit proti sousedovi, který je obtěžuje kouřem z komína.

"Topná sezóna je opět v plném proudu a tento informační materiál přijde jistě občanům vhod. Většina lidí zřejmě ví, že pálit plasty nebo pneumatiky je zdraví škodlivé, ale málokdo možná tuší, že podobně nebezpečné je i spalování starého nábytku nebo nápojových kartonů," vysvětlil Kamil Repeš a dodal: ,,Náš leták by měl pomoci lidem lépe se orientovat v této problematice. Dodržování uvedených rad ocení i sousedé těch občanů, kteří topí tuhými palivy."

Distribuci informačních letáků do schránek předcházela dotazníková anketa. Cílem bylo zjistit, jakým způsobem Ludvíkovičtí vytápějí své příbytky, a co by se dalo vylepšit, aby emise z domácích topenišť byly co nejnižší. V dotazníku lidé nalezli i otázky typu, zda pravidelně provádějí údržbu a revizi kotle nebo zda spalují kromě povoleného paliva také odpad. "Tyto otázky jsou sice dost osobní, ale jelikož byl dotazník anonymní, věříme, že lidé odpovídali podle skutečnosti.

Na základě dat z dotazníků a informací od obce vyhodnotíme situaci a s pomocí specialistů na danou problematiku navrhneme pro obec opatření, která mohou vést ke snížení zatížení obce emisemi z lokálních zdrojů vytápění," dodal Repeš.

Ludvíkovice byly vybrány proto, že se jedná o malou obec v Ústeckém kraji, kde lidé vytápí své domy převážně vlastními zdroji vytápění a během topné sezóny se potýkají právě s problémy lokálního znečištění ovzduší.

"V rámci projektu Topíme ohleduplně k přírodě i sousedům jsme také vytvořili pro obce sérii informačních textů o rizicích spalování odpadů či nekvalitních paliv a o správném vytápění. Materiály lze využít například v obecních zpravodajích nebo na webových stránkách.

Ohlasy obcí byly velmi pozitivní," řekla vedoucí projektu Vendula Krčmářová z Arniky. Na začátku roku Arnika také zveřejnila animovaný klip ,,Čím topíte, to dýcháte", který je ke stažení na stránkách Arniky arnika.org/video-topime-ohleduplne

Další informace: arnika.org/topime-ohleduplne-k-prirode-i-sousedum

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist