https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nestavejme-jezy-na-labi-investujme-penize-lepe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Nestavějme jezy na Labi – investujme peníze lépe!

1. března 2004 | Strana zelených, tel: 724 321 845
Strana zelených společně s Přáteli přírody a dalšími ekologickými nevládními organizacemi začala sbírat podpisy pod petici za zachování jedinečné přírody dolního Labe – proti výstavbě jezů v Malém Březně a Prostředním Žlebu. Předseda Strany zelených Jan Beránek říká: „Proti stavbě jezů na Labi mluví hned několik dobrých důvodů. Dolní Labe a tamní příroda jsou jedinečné. Měli bychom spíš hledět na to, aby se plavba přizpůsobuje řece a ne řeka plavbě.“

Petice upozorňuje, že investice do výstavby jezů je zbytečná a argumenty, podporující jejich stavbu, jsou falešné. Objem přepravy na českém Labi se stále snižuje, důvodem je však nepřetržitě klesající poptávka po tomto způsobu dopravy a ne nízký počet splavných dnů. Zboží lodní dopravě přebírá rychlejší, levnější a ekologičtější železniční doprava. Tento trend je dlouhodobý a stejný ve velké většině zemí Evropy i světa.
Objem lodní dopravy se má po výstavbě jezů, tedy nejdříve v roce 2012, zvýšit údajně o 3 milióny tun ročně –železnice podél Labe má už dnes volnou kapacitu více než 30 miliónů tun ročně. Jezy nás budou stát nejméně 7, ale možná až 13 miliard korun – železnice žádné takové investice nevyžaduje. Říční loď uveze 1.400 tun – vlak až 2.500 tun. Motory lodí jsou naftové – trať podél Labe elektrifikovaná. Nákladní vlaky v tomto úseku mohou navíc jezdit rychlostí přes 100 km v hodině - na rozdíl od nich plují lodě plují řádově pomaleji.

„Vodní díla budou mít nevratný a výrazný negativní dopad na chráněná území Labské pískovce a České středohoří, na řadu unikátních přírodních stanovišť a druhů, chráněných českou i evropskou legislativou,“ upozorňuje ředitel společnosti Přátelé přírody Marian Páleník. „To potvrzují i závěry posouzení vlivu staveb na životní prostředí, ukončeného v březnu roku 2002, kvůli kterým Ministerstvo životního prostředí vydalo se stavbou nesouhlasné stanovisko..

V petičním výboru jsou kromě předsedy SZ Jana Beránka i Marian Páleník, ředitel společnosti Přátelé přírody, senátor Zdeněk Bárta, senátor, Pavel Doucha, z Ekologického právního servisu, Zuzana Drhová za Zelený kruh, poslankyně Táňa Fischerová, předseda Arniky Vlastimil Karlík, Zdeněk Patzelt, ředitel Správy Národního Parku České Švýcarsko, režisér Jan Svěrák, Petr Štěpánek, předseda Oživení , profesor Otakar Štěrba z přírodovědecké fakuty Univerzity Palackého a další. Ti všichni se obrací na veřejnost s výzvou: „Investujme veřejné finance efektivněji: do rozvoje vzdělávání, turistického ruchu, rekreace, ochrany životního prostředí, vědy, výzkumu, služeb, veřejné dopravy a podobně. Vyvarujme se poškozování přírody na dolním Labi!“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist