https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nova-studie-dokazuje-ustup-jaderne-energetiky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Nová studie dokazuje ústup jaderné energetiky

7. prosince 2004 | Strana zelených, tel: +420 604 207 305
Klub Zelených v Evropském parlamentu dnes ráno zveřejnil studii, která dokládá dlouhodobě klesající roli jaderné energetiky ve světě. Studii s názvem Zpráva o stavu jaderné energetiky 2004 zpracovali dva nezávislí experti, Mycle Schneider z Francie a Antony Froggatt z Velké Británie.

„Na základě empirických dat a údajů z jednotlivých zemí vyplývá, že o předpoklad o začínající renesanci jaderné energetiky je zcela nepodložený,“ komentují studii zelení europoslanci Rebecca Harms (Německo) a Claude Turmes (Lucembursko).

Od roku 2000 do roku 2004 se výkon jaderných elektráren zvýšil o pouhé 3 000 MW, zatímco celkový výkon v tomto období rostl tempem 150 000 MW ročně – podíl jaderných reaktorů mezi novými elektrárnami je tedy zcela zanedbatelný a představuje jen dvě procenta.

Počet reaktorů v provozu k říjnu 2004 činí na celém světě 440 a jejich instalovaný výkon je 365 500 MW, což představuje podíl 16 % na světové výrobě elektřiny a jen 6 % na veškeré komerční výrobě energie. Protože průměrný věk reaktorů je 21 let, vyžadovalo by pouhé udržení dnešního počtu reaktorů vybudovat v nejbližších deseti letech osmdesát nových reaktorů (tj. spouštět nový reaktor za každý jeden a půl měsíce), což je jen stěží představitelné – reálné tempo výstavby v uplynulé dekádě bylo 12-krát nižší. V následujícím desetiletí by se tempo výstavby muselo ještě dále výrazně zrychlit a zajistit spuštění dalších dvou stovek reaktorů (tj. dokončit jeden reaktor každých 18 dní).

Klesající počet jaderných bloků se týká i Evropské unie: pětadvacet dnešních členských zemích provozovalo před patnácti lety, v roce 1989, celkem 172 reaktorů. Po uzavření prvního bloku litevské elektrárny Ignalina na konci letošního roku tento počet klesne na 150.

„Politici v České republice dosud mají tendenci vnímat náš stát jako uzavřený svět a izolovaný ostrůvek plný svébytných zvláštností. Je to osudový omyl. Těším se, až i Česká republika přispěje zásluhou Zelených k ústupu zastaralé, drahé a rizikové technologie, jakou jaderné elektrárny představují,“ říká předseda Strany zelených Jan Beránek a vysvětluje:
„I v České republice bychom měli pochopit, že jaderná energetika je slepou uličkou. Jak jsme v případě Temelína mohli poznat na vlastní kůži, jde o mimořádně drahý špás – reálné náklady na tuto elektrárnu vysoce převyšují sto miliard, její elektřinu vyvážíme pod cenou a všichni jsme vystavováni nepotřebnému riziku spojeným s provozem a ukládáním radioaktivních odpadů. Prosazujeme proto vyřazení jaderných reaktorů z provozu a investice do moderní energetiky postavené na efektivitě, šetrných zdrojích a úsporách.“

Poznámka:
Citovaná studie je dostupná na internetové adrese:
http://www.greens-efa.org/pdf/documents/greensefa_documents_106_en.pdf
Kontakty:
Jan Beránek, předseda Strany zelených, tel.: +420 604 207 305
, tel: 420 604 207 305
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist