Lucie Moravcová "> Nová zpráva vyzývá k jasnějšímu označování výrobků z pravé kožešiny v EU – je nutné zajistit spotřebitelům lepší ochranu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nova-zprava-vyzyva-k-jasnejsimu-oznacovani-vyrobku-z-prave-kozesiny-v-eu-je-nutne-zajistit-spotrebitelum-lepsi-ochranu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svoboda zvířat: Nová zpráva vyzývá k jasnějšímu označování výrobků z pravé kožešiny v EU – je nutné zajistit spotřebitelům lepší ochranu

27. září 2017 | Svoboda zvířat
Autor: Lucie Moravcová, tel: 736 766 188
Nová zpráva Aliance za módu bez kožešin (Fur Free Alliance, FFA), která byla dnes představena v Evropském parlamentu, odhalila, že není dodržováno Nařízení EU o označování textilií z roku 2012, podle nějž mají být spotřebitelé upozorňováni na přítomnost pravé kožešiny v textilních výrobcích. Aliance za módu bez kožešin proto vyzvala Komisi, aby urychleně zavedla povinné transparentní označování všech pravých živočišných produktů, které jsou v Evropské unii prodávány.

Nová zpráva Aliance za módu bez kožešin (Fur Free Alliance, FFA), která byla dnes představena v Evropském parlamentu, odhalila, že není dodržováno Nařízení EU o označování textilií z roku 2012, podle nějž mají být spotřebitelé upozorňováni na přítomnost pravé kožešiny v textilních výrobcích. Aliance za módu bez kožešin proto vyzvala Komisi, aby urychleně zavedla povinné transparentní označování všech pravých živočišných produktů, které jsou v Evropské unii prodávány.

Členské organizace FFA provedly v 10 zemích napříč Evropskou unií průzkum 667 oděvů obsahujících pravou kožešinu, ale v 68 % případů na něm nenalezli požadované označení. Problém se častěji objevoval ve spodním segmentu módního trhu a týkal se oděvů s pravou kožešinou, které stojí méně než 50 EUR. Tato zjištění ještě posilují obavy Aliance, že Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 o názvech textilních vláken nezajišťuje, že budou spotřebitelům poskytovány jasné informace, které potřebují, aby mohli činit informovaná rozhodnutí.

Jednou ze zkoumaných zemí byla i Česká republika, kde v listopadu 2016 provedla členská organizace FFA Svoboda zvířat šetření, v rámci něhož zkontrolovala a nafotila 53 textilních výrobků obsahujících pravé kožešiny. „Závěry byly šokující. Zjistili jsme, že 81 % výrobků vůbec neobsahuje označení živočišných složek, potažmo kožešin, tak jak požaduje legislativa,“ vysvětluje Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně Proti srsti ze Svobody zvířat.

Dr. Joanna Swabe, z Humane Society International/Europe, členské organizace Aliance za módu bez kožešin, uvedla: „Tato zpráva ukazuje, že pro spotřebitele, kteří si přejí vyhnout se pravé kožešině kvůli krutosti spojené s její výrobou, může být nakupování skutečným minovým polem. Obáváme se, že evropské právo neposkytuje spotřebitelům dostatečnou ochranu. Problémy, které jsme odhalili, spojené se znepokojujícím nedodržováním předpisů, vystavují zákazníky nebezpečí, že koupí výrobky, kterým by se jinak rozhodli z etických důvodů vyhnout. Proto vyzýváme Komisi, aby zavedla legislativu, která bude jednoduše požadovat, aby byla všechna pravá kožešina jasně označována jako pravá kožešina.“

V současnosti není u výrobků obsahujících pravou kožešinu vyžadováno, aby byla tato skutečnost uvedena na etiketě. Namísto toho Nařízení o názvech textilních vláken z roku 2012 požaduje, aby vybrané oděvy obsahující živočišné produkty (například pravou kožešinu, kůži, peří a kosti) byly označeny souslovím „Obsahuje netextilní části živočišného původu“. Jak však vyplývá ze studie, mnoho výrobků z pravé kožešiny tímto souslovím označeno není, a některé z těchto produktů, což je pro spotřebitele ještě více matoucí, jsou označeny například jen jako „100 % akryl“ a podobně.

Vzhledem k tomu, že se uvedené Nařízení vztahuje jen na textilní výrobky, může být navíc celá řada produktů, jako například obuv, kabelky nebo přívěšky na klíče, prodávána bez jakéhokoliv požadavku na označení pravé kožešiny.

Závěry, k nimž zpráva dochází, rovněž zpochybňují domněnku mnoha spotřebitelů, že pravá kožešina je drahá. Bylo totiž zjištěno, že oděvy lemované pravou kožešinou, včetně všudypřítomných kulichů s kožešinovou bambulí a kabátů s kapucí, jsou prodávány za méně než 50 eur.

Přichází podzim a obchodníci naskladňují zimní oblečení. Proto musí být spotřebitelé bdělí, chtějí-li se pravé kožešině vyhnout – nízká cena nutně neznamená, že se nejedná o pravou kožešinu, a pokud etiketa neuvádí, že je oděv vyroben z pravé kožešiny, neznamená to, že pravou kožešinu neobsahuje.

Je stále jasnější, že Nařízení z roku 2012 je pro spotřebitele zklamáním. Evropská komise musí urychleně podniknout kroky, aby zajistila transparentnost na trhu a aby bylo právními předpisy vyžadováno jasné a přesné označování všech výrobků obsahujících pravou kožešinu, tak aby se spotřebitelé mohli rozhodnout, zda si je chtějí koupit či nikoliv.

Zpráva Mislabelled and Misleading: Fur Labelling Problems in the EU Market (Nesprávně označené a zavádějící: Problémy s označováním kožešin na trhu EU) byla dnes představena v Evropském parlamentu během diskuze u kulatého stolu. Toto setkání, jehož pořadateli byli europoslanci Pascal Durand (Zelení/EFA) a John Flack (ECR), se zabývalo naléhavou potřebou přesnějšího a transparentního systému označování kožešin, aby byla spotřebitelům poskytnuta ochrana, kterou si zasluhují.

Více informací najdete na www.protisrsti.cz nebo na www.furfreealliance.com. Závěrečnou zprávu z českého průzkumu si můžete stáhnout na https://svobodazvirat.app.box.com/v/znaceni-klame-spotrebitele.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist