https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nove-vyzkumy-dokazuji-ze-geneticky-manipulovana-kukurice-zabiji-uzitecne-druhy-hmyzu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Nové výzkumy dokazují, že geneticky manipulovaná kukuřice zabíjí užitečné druhy hmyzu

23. dubna 1998 | Greenpeace
Nově zveřejněné vědecké výzkumy dokazují, že vražedný efekt geneticky pozměněných rostlin je mnohem širší, než se původně předpokládalo. Jde o zemědělské plodiny, které byly genetickou manipulací vybaveny schopností produkovat insekticidy.

Švýcarská studie, jež má být publikována příští týden v odborném environmentálně-entomologickém časopise, ukazuje, že užiteční hmyzí predátoři mohou být otráveni pesticidy, pokud požírají hmyz krmící se geneticky modifikovanou kukuřicí.

Výzkum byl speciálně zaměřen na geneticky pozměněnou tzv. Bt kukuřici firmy Novartis. "Škodlivé" druhy hmyzu, které na této kukuřici parazitují, jsou v přírodním potravinovém řetězci pojídány dalšími - dravými - druhy hmyzu. I tyto užitečné druhy však postihuje otrava pesticidem, který transgenní kukuřice produkuje. Jinými slovy: geneticky manipulovaná Bt kukuřice firmy Novartis zabíjí i necílové skupiny hmyzu. Obětí této plodiny se tak stávají i hmyzí predátoři, kteří za normálních okolností sami zabíjejí škůdce a pomáhají tak v přírodě udržovat přirozenou rovnováhu. V době, kdy orgány Evropské unie schvalovaly dovoz manipulované kukuřice, měla firma Novartis již podobné výzkumné zprávy k dispozici, avšak utajila je.

Greenpeace dnes upozornilo Evropskou komisi na tyto výsledky a požádalo o okamžitý celoevropský zákaz prodeje geneticky pozměněné kukuřice firmy Novartis. "Tyto negativní účinky jsou dobře známé a zdokumentované u chemických insekticidů, např. DDT," zdůraznila mluvčí Greenpeace Louise Gale. "Propagátoři genových manipulací až doposud tvrdili, že u jejich geneticky manipulovaných plodin něco takového není pravděpodobné. Nicméně toto přesvědčení o neškodnosti jejich produktu se nyní ukázalo falešné."

Chemické insekticidy působí jednorázově po určitou dobu. Geneticky manipulovaná plodina však produkuje insekticidy po celý svůj životní cyklus. Každá jednotlivá rostlinka geneticky manipulované kukuřice je vlastně továrnička na insekticidy, která stojí na poli a vyrábí a vyrábí.

Firma Novartis už v listopadu 1994 odevzdala americkému Úřadu pro ochranu životního prostředí (US EPA) studii účinku Bt toxinu na chvostoskoka (lat. Collembola). Podle této studie geneticky manipulovaná kukuřice škodí i živočišným druhům, které přírodním Bt toxinem zasaženy nejsou. Avšak když firma Novartis žádala o schváleni produktu pro evropský trh, nezařadila tuto studii mezi odevzdané materiály.

Ničení dravých druhů hmyzu geneticky pozměněnou kukuřicí ohrožuje moderní metody obrany proti škodlivému hmyzu. Jedním z jejich nejdůležitějších principů je totiž zachování a využití přirozených nepřátel škodlivého hmyzu. Těmito nepřáteli jsou právě dravé hmyzí druhy. "Je těžké pochopit, jak mohla Evropská komise schválit geneticky manipulovanou kukuřici, aniž byl proveden tento zcela zásadní výzkum," podivuje se Louise Gale.

Greenpeace nyní požaduje, aby Francie a Evropská komise okamžitě následovaly příkladu Rakouska a Lucemburska a zrušily firmě Novartis povolení k prodeji jejího produktu na evropském trhu.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:

Louise Gale, poradce Greenpeace pro EU
tel.: +32-2-280 1400

Isabelle Meister, Greenpeace International
tel.: +41-79-418 44 55

Jan van Aken, Greenpeace Německo
tel.: +49-40-306 18 396


Greenpeace ČR
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org

Poznámka:

Geneticky manipulované kukuřičné rostliny firmy Novartis produkují toxin z půdní bakterie Bacillus thuringiensis (Bt). Přirozeně vzniklé bakterie Bt jsou již desítky let používány jako ekologicky neškodný obranný prostředek proti škůdcům. V tomto případě je toxin v neaktivní formě získáván při sporulaci (vytváření spórů) bakterie Bt. Takto získaný přirozený neaktivní toxin si zachovává svůj původní rozsah účinku a nikdy nebylo zaznamenáno, že by škodil jiným druhům hmyzu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist