Karolína Šůlová "> Novinka na Ovčárně: kvůli vzácným rostlinám tu bude pást ovce pastevec s ovčáckými psy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/novinka-na-ovcarne-kvuli-vzacnym-rostlinam-tu-bude-past-ovce-pastevec-s-ovcackymi-psy-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Novinka na Ovčárně: kvůli vzácným rostlinám tu bude pást ovce pastevec s ovčáckými psy

3. června 2024 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: +420724102406
Od června do září se na svazích mezi Ovčárnou a Petrovými kameny v národní přírodní rezervaci Praděd budou pást ovce. Novinkou je, že se jedná o volnou pastvu, stádo bude hlídat pastevec společně s ovčáckými psy. Přepásání horských holí pomůže zdejším vzácným rostlinám, jako je třeba zvonek vousatý, které odtud kvůli změnám v hospodaření téměř vymizely.

Pastvu bude provádět spolek Stránské ze Stránského u Rýmařova, který zajistí pastevce s ovčáckými psy. Kvůli klimatické změně a ukončení hospodaření ve 40. letech minulého století zde dochází k šíření borůvčí a dalších konkurenčně zdatných druhů, které mnohde vytlačily například jestřábníky, zvonky, sasanky narcisokvěté, violky a některé druhy orchidejí.

„Volná pastva je nejlepším způsobem péče o horské trávníky a rostliny a živočichy, kteří jsou na nich doma. Tuto tradici obnovujeme po osmdesáti letech. Pan Figura poskytl zázemí pro pastevce, Lesy ČR a chata Ovčárna pozemky a krajský úřad Moravskoslezského kraje svižně vydal potřebné povolení pro pastvu na lesních pozemcích. Všem patří velký dík,“ vysvětluje Jindřich Chlapek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Zcela klíčová ovšem byla ochota a chuť farmářů ze Stránského pobývat na horách s ovcemi za každého počasí. Zvolené plemeno ovcí je valaška, odolná a houževnatá ovce do drsných horských podmínek,“ dodává Jindřich Chlapek.

Pastva doplňuje sečení v rámci rozvíjející se péče o alpínské bezlesí v oblasti Pradědu k záchraně vzácných a ohrožených druhů rostlin. Napomůže obnově druhové pestrosti vysokohorských trávníků. Na tom, že je hospodaření na holích potřeba obnovit, se shodují odborníci z nejrůznějších výzkumných institucí - botanici i zoologové.

Návštěvníci by v tomto území měli mít psy na vodítku, aby nedocházelo ke střetům s ovčáckými psy, kteří u stáda pracují.
Karolína Šůlová, tel: 420724102406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist