Alena Lepší "> O české rostliny je nebývalý zájem! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/o-ceske-rostliny-je-nebyvaly-zajem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fotografující botanici z. s.: O české rostliny je nebývalý zájem!

29. července 2023 | Fotografující botanici z. s.
Autor: Alena Lepší, tel: 775651598
Právě proběhla krátká zato intenzivní veřejná sbírka “Fotografie všech českých rostlin v jedné KNIZE? Pojďme to dotáhnout!”. Během tří měsíců ji podpořilo 533 přispěvatelů průměrným příspěvkem 1257 Kč. Cílová částka půl milionu Kč byla o 32 % překonána, tj. bylo dosaženo částky 670 tis. Kč.

“Cílové částky půl milionu Kč jsme dosáhli už dva dny před koncem veřejné sbírky. V posledních dvou dnech byl ale zájem veřejnosti tak velký, že se částka stihla vyšplhat až na 670 tis. Kč. Děkujeme všem za důvěru a podporu. Teď už nám nezbývá, než knihu úspěšně dokončit.”, uvedla Alena Lepší, předsedkyně spolku Fotografující botanici.

Kampaň byla záměrně vedena jen na základě sdílení a osobního doporučení bez jakékoliv placené reklamy. Proto měla velký význam nezištná pomoc od několika hudebních subjektů (Tatabojs, Dan Bárta a Pokáč), mediální podpora České botanické společnosti, sdílení zúčastněnými institucemi a různými příznivci. Peníze dárců plánuje spolek Fotografující botanici využít na výdaje přímo spojené s prací na knize (jak je uvedeno u Donio sbírky a rozepsáno na webu www.fotoatlas-rostlin.cz). Veřejnost ukázala, že má o knihu opravdu zájem. Pro další vývoj má tato podpora klíčový význam.
Osmnáct přispěvatelů si vybralo patronát nad částí knihy. Pro ten bylo nutné přispět minimálně 10 tis. Kč. Inspirativním patronem hvozdíků (Dianthus) se stal děkan Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, František Vácha. Dalšími patrony byla zdravotnická zařízení (Ortodoncie Smile Art a Elzet Dental s. r. o.), soukromé firmy (Ekosfer solutions s. r. o. a Bonapol a. s.), botanici (Leoš Lippl, Jana Mӧllerová, Jiří Brabec a Václav Dvořák), ale i jiné soukromé osoby se zájmem o knihy, přírodu, fotografii nebo rostliny (Ladislav Kručinský, Vladimír Sopko, Jan Blahovec, Jana a Tomáš Polívkovi a Robert Hanzlík). Na patronát včetně loga v knize, který byl dostupný až od částky 30 tis. Kč, se složila Facebooková skupina Masožravé rostliny pro veřejnost. Logo v knize získala také nezisková organizace Darwiniana, ale i patroni Elzet Dental a Bonapol. Patrony a jejich rostliny najdete i nadále v Aktualitách u Donio sbírky nebo na Facebooku (www.facebook.com/Fotoatlasrostlin). Nejpozději v září budou patroni zveřejněni také na webu www.fotoatlas-rostlin.cz. Pro patronáty je k dispozici ještě hodně rostlin. Pokud takovou formu podpory zvažujete, neváhejte učinit rezervaci (https://1url.cz/4rxrn). Finančně byl spolek ještě před sbírkou podpořen také Nadací Ivana Dejmala pro záchranu prostředí. Nyní sjednává detaily slíbené finanční podpory děkanů ze čtyř níže uvedených univerzit. Oficiální záštitu projektu udělila Asociace děkanů přírodovědných fakult.
O KNIZE
Přes šedesát fotografů z celé republiky a dvacet botaniků ze čtyř českých univerzit chystá od roku 2018 unikátní knihu – Fotografický atlas rostlin České republiky. Vzniká historicky první obrazová kniha pro veřejnost, v níž bude přes 8 tisíc fotografií a stručné informace ke všem planým rostlinám v zemi.

PROČ TAKOVÁ KNIHA UŽ NENÍ?
“V České republice je botanika na světové úrovni. Pro profesionály máme jedinečnou osmidílnou sérii knih Květena ČR a Klíč ke květeně ČR. Ale proč zatím chybí kompletní fotografický atlas pro veřejnost? Třeba podobný, jaký už existuje například v Německu, Švýcarsku nebo pro celé Alpy?”, zamýšlí se Alena Lepší, předsedkyně spolku Fotografující botanici, a pokračuje: „Přední čeští botanici jsou totiž plně zaměstnáni výukou na univerzitách, vědeckou činností, vedením studentských prací, na jaře a v létě vedením exkurzí a sběrem dat v terénu. Proto jsme dali dohromady tým z celé České republiky, kde má každý svou důležitou roli. Koordinaci a časově náročné technicko-botanické práce zastanou dvě botaničky - Alena Lepší a Dana Holubová. Botanická preciznost je zaručena nejen pečlivým výběrem specialistů, ale také přítomností předsedy Jihočeské pobočky České botanické společnosti (ČBS) Karla Boublíka a člena hlavního výboru ČBS Petra Kouteckého v editorském týmu.”
Unikátnost připravovaného atlasu spočívá totiž především v tom, že v něm budou zobrazeny všechny původní druhy, běžně se vyskytující nepůvodní druhy a nejvýznamnější kříženci, poddruhy a variety. Z pěstovaných rostlin budou zařazeny jen velmi často pěstované nebo běžně zplaňující. Kniha bude obsahovat přes 3 tisíce rostlin na více než 8 tisících fotografií. Poslouží tak při poznávání české flóry zejména široké veřejnosti, ale bude dobrým podkladem i pro profesionální botaniky.

Více se o knize dozvíte na www.fotoatlas-rostlin.cz.

Fotoatlas tvoří už více než 60 fotografů. Odbornou práci provádí 20 botaniků ze čtyř univerzit, dvou výzkumných ústavů a dvou muzeí. Jsou to Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci, Česká zemědělská univerzita v Praze, Botanický ústav Akademie věd České republiky, Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Východočeské muzeum v Pardubicích.

Díky úspěšné veřejné sbírce můžeme od září 2023 začít pracovat intenzivně a ve spolupráci s nakladatelstvím Karmášek postupně sázet finální části knihy.
Alena Lepší, tel: 775651598
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist