https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/o-slamenem-stavitelstvi-s-architektem-hudcem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický institut Veronica: O slaměném stavitelství s architektem Hudcem

Brněnský architekt Mojmír Hudec s kolegou Michalem Hendrychem budou ve středu přednášet a besedovat o přírodních materiálech v nízkoenergetické výstavbě se zaměřením na praktické zkušenosti a výhody i nevýhody používání slámy ve stavitelství. Akci pořádá Ekologický institut Veronica a proběhne ve středu 16. 6. 2010 od 17 h v Domě ochránců přírody na ulici Panská 9.

"V současné době se dostává stále více do popředí spotřeba energií u staveb. V posledních létech prudce narůstá počet nízkoenergetických a pasivních domů. Tento trend je v zájmu celé společnosti a začal být v oprávněně podporován i státem. Tato nízkoenergetická výstavba vyžaduje použití velkého objemu izolací. Zde se nabízí možnost použití přírodních materiálů, které jsou energeticky nenáročné při zpracování. Jednoznačně nejvíce používaným materiálem v přírodním stavění je dřevo, sláma a hlína." vysvětluje architekt Mojmír Hudec a doplňuje: "Cenově nejvýhodnější je jednoznačně použití minimálně upravovaného materiálu - to je přímo slaměného balíku."

Hlavní téma besedy - slaměné balíky, se začaly vyrábět kvůli lepší skladovatelnosti a manipulaci asi před sto lety. V té době se z nich také začaly stavět první domy na jihu Spojených států a na Ukrajině, některé z nich stojí dodnes. Už před výrobou balíků však byly dobře známy izolační vlastnosti sena a slámy. Takřka v každém stavení se přes zimu na půdě skladovalo seno nebo sláma, leckteré domy měly doškové střechy. Znalci piva vědí, že ještě za první republiky se v pivovarech a velkých hospodách schraňoval led na chlazení piva pod slaměnou tepelnou izolací. Slaměný balík je vynikající a odolný materiál pro ekologicky a ekonomicky příznivé stavění.

Ekologický institut Veronica je vedle jihočeského občanského sdružení Calla a architekta Brotánka jedním z prvních propagátorů novodobého používání slaměných balíků v ČR. První jeho praktické zkušenosti s využitím balíků z obilné slámy jako stavebního a izolačního materiálu se datují do roku 2002. "Od té doby jsme si v našem centru modelových projektů v Hostětíně balíky vyzkoušeli na čtyřech stavbách. Můžeme říci, ze hostětínské stavby jsou aktuálně nejkoncentrovanější ukázkou slaměného stavitelství v ČR." říká Petr Ledvina z Ekologického institutu Veronica, který je i iniciátorem ojedinělé databáze slaměných realizací v ČR, kterou najdete na webových stránkách organizace http://www.veronica.cz/slama .

Kontakt:
Petr Ledvina (slaměné aktivity Ekologického institutu Veronica, ekoporadna) - 542 422 750
Romana Košťálová (organizátorka besedy) - 777 323 762

Akce se koná v rámci poradenských setkání na téma Ekologické opravy domů a bytů, které Ekologický institut Veronica realizuje jako součást projektu Dva v jednom - Ochrana klimatu a ovzduší v obcích, který byl finančně podpořen Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí ČR.
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist