Petra Vaňková "> Občanská sdružení objevila na trhu nebezpečné hračky s ftaláty - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obcanska-sdruzeni-objevila-na-trhu-nebezpecne-hracky-s-ftalaty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Sdružení obrany spotřebitelů ČR / Arnika / EPS: Občanská sdružení objevila na trhu nebezpečné hračky s ftaláty

27. března 2007 | Sdružení obrany spotřebitelů ČR / Arnika / EPS
Autor: Petra Vaňková, tel: 224 239 940
V hračkách prodávaných na českém trhu byly zjištěny nadlimitní hodnoty ftalátů. Potrdily to chemické rozbory hraček a jejich obalů, které na žádost sdružení Arnika, Ekologického právního servisu (EPS) a Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) provedl Institut pro testování a certifikaci, a.s. ve Zlíně (ITC). U třech z pěti testovaných výrobků bylo zjištěno vysoké množství ftalátů.1

„Z pěti testovaných vzorků byla zaznamenána přítomnost esterů kyseliny ftalové ve třech případech, a to v rozmezí od 26,12 % do 43,54 % hmotnosti výrobku. V jednom případě šlo o směs DEHP a DINP – látek prokazatelně reprotoxických. U dalších dvou výrobků byl zjištěn vysoký obsah vyšších esterů kyseliny ftalové, které se však nepovedlo blíže určit kvůli nedostatku odpovídajících standardů. U všech existuje potenciální riziko, že děti, které s nimi přijdou do kontaktu, budou vystaveny zvýšené expozici těmto látkám,” říká Mirka Jopková ze sdružení Arnika.
V lednu letošního roku vstoupila v platnost legislativa, která nedovoluje prodej hraček a předmětů péče o děti s nadlimitním obsahem šesti nebezpečných ftalátů, mimo jiné mezi ně patří i DEHP a DINP, které byly zjištěny u jedné z testovaných hraček. „V souvislosti s plánovaným zpřísněním legislativy týkající se hraček a předmětů pro děti2 jsme nechali na konci loňského roku provést analýzu pěti vzorků PVC hraček a obalů na přítomnost esterů kyseliny ftalové. Jedna z testovaných hraček obsahovala 30 % zakázaných ftalátů. Podle nové vyhlášky2, která je v platnosti od 16. ledna tohoto roku, měla být stažena z trhu. Přesto, jak jsme se sami přesvědčili, je tato hračka i nadále v prodeji,” vysvětluje Filip Gregor z EPS. Přestože test provedený na zakázku nevládních organizací byl založen na namátkovém výběru několika málo hraček, přinesl znepokojivé výsledky. Občanská sdružení upozorňují, že výskyt zakázaných ftalátů v hračkách či dětském zboží není ojedinělým problémem.

„Během posledních tří měsíců upozornila Česká obchodní inspekce hned na několik případů nevyhovujícího dětského zboží z hlediska obsahu problémových látek. Zákonné normy nesplňovalo 6 výrobků určených pro děti,” říká Ivana Picková z SOS. „Problém nebezpečných hraček je samozřejmě mnohem širší, stale více se jich objevuje v celoevropském systému Rapex. Nicméně nebezpečí ftalátů je o to vyšší, že spotřebitel nedokáže vůbec odhadnout, zda v hračce pro dítě jsou či ne. Což je rozdíl například od hraček, které mají ostré hrany, případně drobné součástky a rodič ví, že by se dítě mohlo poranit či nějakou součástku spolknout. O to více jsou zjištění alarmující,” doplňuje Picková.

Sdružení informovala inspekci o výsledcích testů. „Podali jsme společně podnět4 na ČOI, aby zakázala prodej vadného výrobku, a prošetřila ty, u kterých byl zjištěn vysoký obsah ftalátů,” uzavírá Picková.

Podle slov Jopkové zdravotní riziko pro dětský organismus kromě ftalátů představují i další látky zjištěné v testovaných hračkách: „Testy prokázaly přítomnost i jiných látek, jejichž používání je z legislativního hlediska zcela povoleno, nicméně jsou také zdraví velmi škodlivé. Jedná se například o 4-nonylfenol, látku, která negativně ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí. Přítomnost této látky byla zjištěna ve třech z pěti testovaných výrobků. Jelikož spotřebitel sám nepozná, zda ta či ona hračka obsahuje nebezpečné látky, je lépe se vyhnout předmětům pro děti z PVC. Tento plast je pro uživatele problematickým právě díky obsahu velkého množství aditiv, které se však během používání z PVC materiálu uvolňují a představují zdravotní riziko pro uživatele”, uzavírá Jopková.

1. Ftaláty neboli estery kyseliny ftalové představují skupinu asi 40 látek. V PVC se používají jako změkčovadla. Své uplatnění však našly také v kosmetice či jako insekticidy nebo adhesiva. Z důvodů negativních zdravotních důsledků, bylo používání těch nejrizikovějších omezeno například při výrobě hraček a výrobků pro děti nebo v kosmetice. Jedná se o těchto šest ftalátů:
di-isononyl ftalát (DINP), di-n-octyl ftalát (DNOP), di-iso-decyl ftalát (DIDP), butyl benzyl ftalát
(BBP), dibutyl ftalát (DBP), di(2-ethylhexyl) ftalát (DEHP).

2. Rostoucí obavy související s nebezpečím zvýšené expozice ftaláty vyústily až v přijetí direktivy Evropské unie 2005/84 o zákazu ftalátů v dětských hračkách a zboží. Na novou direktivu v České republice reaguje vyhláška 284/2006, která vyjmenovává zakázané estery kyseliny ftalové (DEHP, DBP, BBP, DINP, DIDP a DNOP) v hračkách a předmětech pro děti. Vyhláška vešla v platnost 16. ledna 2007.

3. Přebalovací pult není bezpečný. - Tisková zpráva ČOI ze dne 10. 1. 2007
Kočárky nevyhověly požadavkům na bezpečnost (duplicitní popiska) – Tisková zpráva ČOI ze dne 2. 2. 2007.

4. Podnět ČOI.


Kontakty:
Sdružení obrany spotřebitelů (SOS)
Tel. 224 239 940, fax: 224 239 941
www.spotrebitele.info
• Ivana Picková, tisková mluvčí, pickova@spotrebitele.info, 604 956 114

Arnika
• Mirka Jopková, arnika@arnika.org, 774 406 993

Program GARDE Ekologického právního servisu
• Filip Gregor, právník, brno@eps.cz, 775 154 083

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS), založené v roce 1993, je nevládní, nezávislé a neziskové občanské sdružení hájící zájmy spotřebitelů. Provozuje svá Spotřebitelská informační centra ve dvanácti krajích ČR, informační spotřebitelský portál www.spotrebitele.info, vydává tištěný časopis Štít spotřebitele a realizuje řadu dalších aktivit, zaměřených na zlepšení postavení spotřebitelů. Je členem evropské spotřebitelské organizace BEUC i celosvětové Consumers International. Od roku 2003 je signatářem Etického kodexu občanských spotřebitelských organizací; rejstřík signatářů je přístupný na adrese kodex.spotrebitele.info.

Tato tisková zpráva byla vydána v rámci projektu Posílení ochrany práv spotřebitelů vytvořením právních kapacit spotřebitelských organizací. Projekt je spolufinancován z programu Evropské unie Transition Facility spravovaném Nadací rozvoje občanské společnosti. Děkujeme za podporu.
Petra Vaňková, tel: 224 239 940
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist