Tomáš Salov "> Objev z krmítka způsobil rozruch mezi odborníky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/objev-z-krmitka-zpusobil-rozruch-mezi-odborniky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP České Švýcarsko : Objev z krmítka způsobil rozruch mezi odborníky

15. února 2017 | Správa NP České Švýcarsko
Autor: Tomáš Salov, tel: 737 276 865
Na ornitologický unikát poukázala v tomto týdnu obyvatelka obce Janov v národním parku České Švýcarsko. Na svém ptačím krmítku objevila drobného, neobvykle zbarveného ptáčka. S prosbou o pomoc při určení druhu se nejprve obrátila na odborníky z národního parku, kterým poskytla slovní popis a posléze také nejzákladnější fotodokumentaci. Vzhledem k nejistotě při určování rozeslali ornitologové předané podklady širšímu okruhu specialistů, kteří prověřovali, zda se nejedná o zástupce cizokrajného ptačího druhu. Po zvážení všech možností dospěli k jistotě, že se jedná o tzv. melanisticky zbarvenou sýkoru modřinku.

„Takto zbarvená sýkora modřinka je absolutní raritou, se kterou se setkáme patrně jedenkrát v životě. Tím spíše máme radost, že jsme na tuto zvláštnost byli upozorněni a podařilo se nám pořídit také velmi kvalitní fotodokumentaci,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Pokud sýkora ve zdraví přečká zimu, je zde také velká pravděpodobnost, že bude v okolí Janova hnízdit.“

Neobvyklou sýkoru se podařilo detailně zachytit fotografovi správy národního parku Václavu Sojkovi, který na její přílet na krmítko čekal dvě hodiny. „Snímky se vydařily s řádným kusem štěstí, vnitřně jsem byl připraven i na to, že budu čekat celý den nebo se na místo i vracet. Nakonec ale na asi dvacet sekund přiletěla a poskytla mi i zlomek času na zaostření,“ popisuje Václav Sojka okolnosti vzniku fotodokumentace.

V oblasti Labe se ornitologové občas setkávají s neobvyklými druhy ptačí fauny, zejména v zimním období, kdy se ptactvo stahuje k nezamrzajícím vodním plochám. V případě konkrétní sýkory modřinky je však mnohem pravděpodobnější, že se jedná o místního jedince. Melanistické zbarvení, tedy zbarvení do černa na místech, která jsou u ostatních jedinců druhu zbarvena světle, je způsobeno genovou mutací, jedná se v podstatě o opak albinotického zbarvení.

Obrázek melanisticky zbarvené sýkory modřinky najdete na www.npcs.cz/objev-z-krmitka-zpusobil-rozruch-mezi-odborniky

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist