Jana Zvettlerová "> Obměna informační infrastruktury v NP Šumava bude dokončena za dva roky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obmena-informacni-infrastruktury-v-np-sumava-bude-dokoncena-za-dva-roky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Obměna informační infrastruktury v NP Šumava bude dokončena za dva roky

25. května 2011 | Správa NP Šumava
Autor: Jana Zvettlerová, tel: 388 450 229, 731 530 291
Proces obnovy venkovní informační infrastruktury v NP Šumava byl zahájen v roce 2009 a k posledním obnovám nebo výměnám informačních panelů, stojanů, či rozcestníků, dojde v roce 2013. Správa NP a CHKO Šumava čerpá na projekt plošné obnovy finance z Operačního programu životního prostředí – jedná se o částku více jak 7 mil. korun.

Obměna informační infrastruktury je náročným procesem, kdy se každým rokem obnoví ¼ z celkem 216 velkých informačních stojanů, 45 stojanů k projektu Zaparkuj a jdi dál, 31 dvoukřídlých stojanů v okrajových obcích, 23 vstupních panelů, 300 sloupků I. zón a 200 rozcestníků. Během plánovaných čtyř let tak budou obnoveny všechny informační prvky.

„Součástí obnovy je i revize a přepracování témat naučných stezek, kdy na přípravě textů spolupracujeme s odborníky. To je nejpracnější a časově nejnáročnější fáze,“ řekl projektový manažer David Poláček.

K procesu obnovy velkou měrou přispívají strážci – ti terén monitorují a za pomoci elektronické evidence TIS (Terénní informační systém), která obsahuje informace o všech jednotlivých prvcích, zapisují aktuální informace z terénu o technickém stavu a potřebě akutních oprav.

Dalším důvodem časové náročnosti obměny infrastruktury je příprava, výroba i samotná instalace - v zimě probíhá příprava a výroba a na jaře a v létě instalace v terénu. Obnova se dělí na dvě části – první jsou plánované práce, například realizace naučné stezky Bezlesí a Les, druhou pak akutní opravy po zimě.

„Letos již dokončujeme obnovu naučné stezky Bezlesí u Kvildy, jejímž tématem je fenomén otevřených ploch, které vznikly vyklučením původně souvislých lesů.

Vytvořila se tak jedinečná mozaika horských luk a pastvin. Návštěvníkům zde představujeme především luční společenstva a jednotlivé druhy květeny, které jsou pro tuto lokalitu typické,“ upřesnil David Poláček. Správa bude realizovat i druhou naučnou stezku Les u Borových Lad, která návštěvníky seznamuje s tím, co je to les a čím je tvořen, co jej ovlivňuje a jak v něm lze hospodařit.

Turisté si již mohli všimnout obnovených nebo vyměněných panelů na Gsengetu, Pramenech Vltavy, na Javoří Pile nebo u kempu v Radešově.
Jana Zvettlerová, tel: 388 450 229, 731 530 291
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist